Rudolf-August Oetker, szef koncerny spożywczego Dr.Oetker, nie chciał rozmawiać o swojej nazistowskiej przeszłości. Twierdził, że do Waffen SS został wcielony razem z całym swoim klubem jeździeckim. Jednak także po wojnie był sympatykiem skrajnej prawicy i nie poczuwał się do odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie.
Rodzina Oetker postanowiła publicznie opowiedzieć o nazistowskiej przeszłości Rudolfa-Augusta dopiero sześć lat po jego śmierci. August Oetker – przewodniczący rady nadzorczej koncernu – przyznał, że zarówno jego ojciec, jak i ojczym Rudolfa-Augusta Oetkera, Richard Kaselowsky, byli zdeklarowanymi nazistami. Kaselowsky zginał w 1944 roku podczas nalotu bombowego.
Rudolf-August Oetker jako członek klubu jeździeckiego trafił do jednej z formacji S.A., a do Waffen SS wstąpił dobrowolnie.
Rodzina Oetkerów zleciła dwóm historykom zbadanie „brunatnej przeszłości" firmy. W wyniku tych badań powstała książki „Dr. Oetker i narodowy socjalizm". Książka przedstawia cała, niewygodna prawdę o jednym z najbardziej znanych niemieckich przedsiębiorców. Książka ujawnia, iż Kaselowsky, jego rodzina i firma ponosiły odpowiedzialność za system. Byli oni filarami nazistowskiego społeczeństwa. Rodzina Oetker nie tylko nie unikała kontaktów z reżimem, ale ich szukała i czerpała z tego korzyści.
Firma Dr. Oetker powstała w 1891 roku. Jej twórcą był aptekarz August Oetker, który opatentował proszek do pieczenia. Obecnie firma produkuje m.in. proszek do pieczenia, galaretki, budynie, ciasta w proszku, a także jogurty.