Po kryzysowym 2013 r. sektor IT czeka odbicie. W ubiegłym roku firmy mocno ograniczyły wydatki związane m.in. z zakupem usług teleinformatycznych czy komputerów. W efekcie poziom inwestycji pozostał niemal na niezmienionym poziomie względem 2012 r. W 2014 wydatki na świecie mają wzrosnąć o 114 mld dol., do rekordowego poziomu 3,78 mld dol. To ponad 3 proc. więcej niż przed rokiem, wynika z najnowszych analiz firmy Gartner.
Koła napędowe
W 2014 roku na sprzęt IT (komputery, tablety, smartfony) świat wyda ponad 4 proc. więcej – prawie 700 mld dol. Impulsem mają być poważne zmiany zachodzące na rynku PC i urządzeń mobilnych. Piotr Krzysztoporski, dyrektor ds. konsultingu w Epicor Software Poland, uważa, że trend do mobilności odegra kluczową rolę. Potwierdza to Richard Gordon, wiceprezes firmy Gartner. – Widoczna stanie się tendencja do wymiany komputerów osobistych na tablety oraz smartfony – uważa. Towarzyszyć ma temu obniżanie marży na tego typu urządzeniach, co dodatkowo zachęci firmy do zakupów.
Zmiany sprzętu spowodują konieczność wymiany oprogramowania. Wydatki na ten cel skoczą najmocniej. Eksperci przewidują, że firmy na świecie przeznaczą na software 320 mld dol., o 6,8 proc. więcej niż rok temu. Kluczowym elementem wydatków na IT będą jednak koszty usług telekomunikacyjnych. W 2014 roku wzrosną o 1,2 proc., do 1,65 bln dol. i będą stanowić niemal 44 proc. wszystkich inwestycji firm w IT.
Rok 2014 będzie też rekordowy pod względem outsourcingu. Wydatki na ten cel mogą się zbliżyć do biliona dolarów. Analitycy przyznają, że to wyjątkowo perspektywiczny rynek. W 2013 roku wzrósł o blisko 2 proc., a w 2014 może skoczyć o 4,5 proc. Postęp może być jeszcze większy, bo pojawiają się nowe usługi, np. wirtualizacja, cloud computing, zarządzanie Big Data, obsługa technologii mobilnych. Już dziś firmy zewnętrzne odpowiadają za obsługę 35 proc. globalnej infrastruktury IT. Badania firmy Savvis wskazują jednak, że w ciągu miesięcy outsourcing (tzw. ITO) może sięgnąć 46 proc., a w 2018 r. – nawet ok. 70 proc.
Energetyka ?zainwestuje
Z analiz Gartnera wynika, że tylko dwa sektory gospodarki wydają na IT więcej niż 5 proc. przychodów, które generują. Liderem są producenci oprogramowania i serwisy internetowe. Na IT przeznaczają 8,1 proc. przychodów. Banki i instytucje finansowe – niemal 7 proc. Takie sektory jak ochrona zdrowia, usługi, transport czy telekomunikacja oscylują na poziomie 2–4 proc. Poniżej 2 proc. na IT wydaje sektor żywnościowy (1,3 proc.), produktów konsumpcyjnych (2 proc.) i chemiczny (1,1 proc.). Najmniej – budownictwo oraz energetyka (po 1 proc.). Analitycy sądzą, że ostatni z tych sektorów będzie jednak w najbliższych latach jednym z głównych nabywców rozwiązań informatycznych. Ma to związek z pracami nad krajowymi i unijnymi regulacjami dotyczącymi emisji CO2 i koniecznością raportowania emisji CO2.