Hodowcy domagają się skupu w strefie buforowej

Wykrycie ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików przy granicy z Białorusią zahamowało skup trzody z tego terenu. Producenci apelują o jak najszybsze wznowienie jej zakupów.

Publikacja: 07.03.2014 14:33

Hodowcy domagają się skupu w strefie buforowej

Foto: Bloomberg

„Ze strefy buforowej od trzech tygodni trzoda chlewna nie jest odbierana od producentów i wymaga natychmiastowego uboju. Opieszałość w powyższej sprawie może doprowadzić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby afrykańskiego pomoru świń, bankructwa gospodarstw i przetwórców branży mięsnej na tym terenie" – apelują w piśmie do przydatna Bronisława Komorowskiego Związek  Polskie Mięso w porozumieniu z Krajową Radą Izb Rolniczych oraz Stowarzyszeniem Rzeźników i Wędliniarzy RP.

„Skup nie został podjęty, pomimo zapowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że od 3 marca 2014 na tym terenie planowane jest jego rozpoczęcie i wyznaczenie zakładów ubojowych do jego przeprowadzenia. Uprzedzamy, że przeciąganie tej sytuacji może doprowadzić do rozszerzenia na cały kraj, w radykalnym wymiarze, już prowadzonych – na razie pokojowych - protestów." – dodają.

Będą rekompensaty

Strefa buforowa obejmuje w województwie podlaskim: powiat sejneński; gminy Płaska, Lipsk, Sztabin w powiecie augustowskim; powiat sokólski; gminy Czarna Białostocka, Supraśl, Zabłudów, Michałowo, Gródek w powiecie białostockim; powiat hajnowski, bielski, powiat siemiatycki. W województwie mazowieckim - powiat łosicki oraz w województwie lubelskim - powiat bialski, miasto Biała Podlaska i powiat włodawski.

Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy skup w strefie buforowej. Ministerstwo Rolnictwa zaznacza, że udało się zrobić pierwszy krok w tej sprawie.  KE zgodziła się na wprowadzenie na terenie objętym ograniczeniami rekompensat dla producentów trzody.

Program będzie  stosowany od daty wprowadzenia ograniczeń, czyli od 18 lutego.  W najbliższych dniach  Komisja Europejska we współpracy ze stroną polską,  wyda odpowiednie przepisy prawne dla udzielenia pomocy finansowej polskim rolnikom. 50 proc. kwoty na rekompensaty będzie pochodzi z budżetu UE, resztę wyłoży Polska.

Wschodnie rynki nadal zamknięte

„Domagamy się również podjęcia działań dyplomatycznych w celu ponownego otwarcia rynków światowych dla polskiej wieprzowiny. Doświadczenia i wyniki prawie 90-letniego eksportu polskiego mięsa, zmierzające do pozyskania dostępu do rynków krajów trzecich, mogą zostać zaprzepaszczone w skutek braku działań organów państwa" – podkreślają producenci.

Pod koniec stycznia br. Rosja, a w ślad za nią także Białoruś i Kazachstan, zamknęły granice dla unijnej wieprzowiny. Powodem było wykrycie ognisk afrykańskiego pomoru świń na Litwie. Pod wykryciu ich także w Polsce, zakupy naszego mięsa wstrzymała także część krajów azjatyckich.

Biznes
Wyszukiwarka Google już nie taka popularna. Co zrobi gigant?
Biznes
Londyn uderza w Moskwę największymi sankcjami w historii
Biznes
Nowy prezes PGZ przyszedł z Grupy Azoty
Biznes
Prezes Grupy Azoty rezygnuje z funkcji
Biznes
Umowa USA-Wielka Brytania gotowa. UE zniecierpliwiona. Nowy papież z Ameryki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem