„Ze strefy buforowej od trzech tygodni trzoda chlewna nie jest odbierana od producentów i wymaga natychmiastowego uboju. Opieszałość w powyższej sprawie może doprowadzić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby afrykańskiego pomoru świń, bankructwa gospodarstw i przetwórców branży mięsnej na tym terenie" – apelują w piśmie do przydatna Bronisława Komorowskiego Związek Polskie Mięso w porozumieniu z Krajową Radą Izb Rolniczych oraz Stowarzyszeniem Rzeźników i Wędliniarzy RP.
„Skup nie został podjęty, pomimo zapowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że od 3 marca 2014 na tym terenie planowane jest jego rozpoczęcie i wyznaczenie zakładów ubojowych do jego przeprowadzenia. Uprzedzamy, że przeciąganie tej sytuacji może doprowadzić do rozszerzenia na cały kraj, w radykalnym wymiarze, już prowadzonych – na razie pokojowych - protestów." – dodają.
Będą rekompensaty
Strefa buforowa obejmuje w województwie podlaskim: powiat sejneński; gminy Płaska, Lipsk, Sztabin w powiecie augustowskim; powiat sokólski; gminy Czarna Białostocka, Supraśl, Zabłudów, Michałowo, Gródek w powiecie białostockim; powiat hajnowski, bielski, powiat siemiatycki. W województwie mazowieckim - powiat łosicki oraz w województwie lubelskim - powiat bialski, miasto Biała Podlaska i powiat włodawski.
Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy skup w strefie buforowej. Ministerstwo Rolnictwa zaznacza, że udało się zrobić pierwszy krok w tej sprawie. KE zgodziła się na wprowadzenie na terenie objętym ograniczeniami rekompensat dla producentów trzody.
Program będzie stosowany od daty wprowadzenia ograniczeń, czyli od 18 lutego. W najbliższych dniach Komisja Europejska we współpracy ze stroną polską, wyda odpowiednie przepisy prawne dla udzielenia pomocy finansowej polskim rolnikom. 50 proc. kwoty na rekompensaty będzie pochodzi z budżetu UE, resztę wyłoży Polska.