Hutnictwo stali na świecie od lat boryka się z nadpodażą. Rynek jest bardzo trudny, a zlokalizowane w Polsce huty mają co najmniej podwójnie pod górkę i nie mogą w pełni korzystać z krajowego wysokiego zapotrzebowania na stal. Dlatego Rada Dialogu Społecznego kolejny raz zwróciła się do władz z apelem o wsparcie branży.
RDS postuluje ulgi dla hutnictwa w odniesieniu do opłat rynku mocy od października przyszłego roku, a także obniżenie stawek za przesył i dystrybucję prądu od stycznia 2021 r. oraz ogólne działania mające na celu obniżenie hurtowych cen energii w Polsce, w tym zwiększenie udziału energii ze źródeł o niskich kosztach wytwarzania (m.in. OZE) w miksie.
Ponadto RDS apeluje o zmianę przepisów dotyczących gospodarki odpadami (w tym złomem), które obecnie wiążą się – zdaniem Rady – z nieuzasadnionymi, choć kosztownymi obowiązkami.
RDS oczekuje też od władz zaangażowania w działania na szczeblu unijnym. Po pierwsze, na rzecz poprawienia ochrony europejskiego rynku przed zalewem taniej stali z państw, gdzie produkcja nie jest obciążona kosztami polityki klimatycznej, a agresywny eksport nierzadko jest dotowany. Co prawda UE wprowadziła cła, ale nie w stopniu rozwiązującym problem. Po drugie, konieczne są zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2, bo obecne zasady osłabiają pozycję europejskich hut.