Ministerstwo Finansów rozstrzygnęło wątpliwości dotyczące opodatkowania bezpłatnych porad prawnych w odpowiedzi na interpelację poselską nr 2616.
Jeden z posłów zapytał o rozliczenie bezpłatnej pomocy udzielanej potrzebującym przez prawników, m.in. w ramach współpracy z biurami poselskimi. Zapytał, kto w takiej sytuacji odprowadza VAT: biuro poselskie czy radca prawny. Ministerstwo wskazało, że zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu podlega m.in. nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Darmowa pomoc zostanie więc wyłączona spod działania ustawy o VAT, jeśli wpisuje się w cel działalności gospodarczej prowadzonej przez udzielającego jej prawnika.
Według MF świadczenie profesjonalnych usług na zasadzie pro bono, a zatem w sposób dobrowolny i nieodpłatny, szczególnie na rzecz osób, których na te usługi nie stać, jest publicznie odbierane jako bezinteresowna działalność prospołeczna. Kreuje to pozytywny wizerunek podatnika wśród jego obecnych oraz potencjalnych klientów.
„Z kolei wizerunek i renoma przedsiębiorcy mają z reguły przełożenie na wysokość jego dochodów. Należy zatem uznać, iż działalność pro bono, co do zasady, wpisuje się w zakres prowadzonej działalności gospodarczej" – napisał wiceminister Maciej Grabowski.
Z odpowiedzi MF wynika, że również porady udzielane przez profesjonalistów w ramach współpracy z biurem poselskim mogą być zwolnione z podatku.