Reklama
Rozwiń

Bezpłatna pomoc prawna a PIT

System bezpłatnej pomocy prawnej powinien objąć także sprawy fiskalne – uważa samorząd doradców podatkowych.

Aktualizacja: 02.03.2015 05:06 Publikacja: 01.03.2015 17:08

Bezpłatna pomoc prawna a PIT

Foto: 123RF

Nawet osoby mało interesujące się prawem na co dzień w marcu i kwietniu zwracają uwagę na przepisy podatkowe. Konieczność złożenia rozliczenia PIT do końca kwietnia sprawia, że niejeden się zastanawia, jak poradzić sobie nie tylko z tym zeznaniem, ale też z innymi sprawami fiskalnymi. Jeśli nie ma funduszy na fachowego doradcę, jego problemy mogą pozostać nierozwiązane.

Podatki to nie prawo?

Takim osobom mógłby już w przyszłym roku pomóc system bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej, który chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. Jednak projekt ustawy regulującej wsparcie prawne ubogich w art. 4 wyraźnie wyłącza z pomocy sprawy prawa podatkowego. W uzasadnieniu projektu czytamy, że taką pomoc zapewnia obecnie Krajowa Informacja Podatkowa (KIP). Jest to podlegający Ministerstwu Finansów system informacji udzielanych zarówno telefonicznie, jak i w formie pisemnych interpretacji prawa podatkowego.

Takie uzasadnienie nie przekonało jednak organizacji społecznych, które brały udział w konsultacjach projektu. Helsińska Fundacja Praw Człowieka zauważyła, że KIP działa głównie jako infolinia, czyli spełnia bardziej funkcję informacji niż pomocy prawnej. „Sprawy podatkowe są bardzo zawiłe i zasadna byłaby możliwość bezpośredniego kontaktu w celu uzyskania porady prawnej w zakresie rozwiązania konkretnego problemu" – podkreśla HFPC.

Podobnie twierdzi Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Zdaniem tej organizacji KIP nie gwarantuje pomocy i wsparcia w konflikcie z fiskusem. „Nie wydaje się celowe tak znaczne ograniczanie zakresu oferowanych usług, szczególnie w kontekście wyłączania prawa podatkowego, z uwagi na jego zawiłość i trudność w otrzymaniu nieodpłatnej porady od instytucji niezależnej od organów skarbowych – napisał do ministra sprawiedliwości prezes stowarzyszenia Witold Klaus.

Samorząd doradców podatkowych, świadom tych zawiłości, będzie dążyć, by ustawa obejmowała także prawo podatkowe. O skierowaniu odpowiedniego wniosku do ministra sprawiedliwości, uwzględniającego także pomoc świadczoną przez doradców, dyskutowano w ostatni piątek na posiedzeniu prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Nie wiadomo, czy rząd uwzględni taki postulat. W dotychczasowych pracach nad projektem zdarzyło się już jednak rozszerzenie listy podmiotów świadczących bezpłatną pomoc finansowaną przez państwo. Pierwotnie mieli się tym zajmować jedynie radcy prawni i adwokaci. Ostatecznie Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało, by 1/5 punktów pomocy, które powstaną na podstawie ustawy, prowadziły organizacje pozarządowe. Porad w nich będą udzielali adwokaci oraz radcy prawni, a nie pracownicy organizacji.

Doradcy pro bono

Obecnie potrzebujący mogą liczyć na bezpłatne porady podatkowe w ramach akcji pro publico bono, które organizował samorząd doradców podatkowych. Najbliższa, piąta już, edycja akcji jest adresowana przede wszystkim do osób niepełnosprawnych. W zasadzie odbędzie się 26 marca, choć niektóre regionalne oddziały samorządu przeprowadzą ją w innych terminach i potrwa dłużej. Przykładowo: na Mazowszu od 18 marca do 27 kwietnia, na Śląsku od 17 marca do 28 kwietnia, a w Małopolsce od 9 do 27 marca.

Dariusz M. Malinowski - wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Liczne akcje bezpłatnych porad dla podatników prowadzone przez nasz samorząd cieszyły się sporą popularnością. To najlepszy dowód na to, że jest ogromne zapotrzebowanie na pomoc w tej dziedzinie prawa. Jest to o tyle istotne, że przepisy podatkowe często się zmieniają, a wiele osób za tymi zmianami nie nadąża. Dlatego chcemy wnioskować o uwzględnienie prawa podatkowego w projekcie ustawy, z zastrzeżeniem, by nie dotyczyło to aspektu działalności gospodarczej. Pomoc w sprawach podatków nie musi oznaczać uszczuplania dochodów państwa. Może być to przecież pomoc we właściwym wypełnieniu zeznania rocznego PIT, a to czasem może przynieść nawet dodatkowe dochody budżetowi.

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców