Nawet osoby mało interesujące się prawem na co dzień w marcu i kwietniu zwracają uwagę na przepisy podatkowe. Konieczność złożenia rozliczenia PIT do końca kwietnia sprawia, że niejeden się zastanawia, jak poradzić sobie nie tylko z tym zeznaniem, ale też z innymi sprawami fiskalnymi. Jeśli nie ma funduszy na fachowego doradcę, jego problemy mogą pozostać nierozwiązane.
Podatki to nie prawo?
Takim osobom mógłby już w przyszłym roku pomóc system bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej, który chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. Jednak projekt ustawy regulującej wsparcie prawne ubogich w art. 4 wyraźnie wyłącza z pomocy sprawy prawa podatkowego. W uzasadnieniu projektu czytamy, że taką pomoc zapewnia obecnie Krajowa Informacja Podatkowa (KIP). Jest to podlegający Ministerstwu Finansów system informacji udzielanych zarówno telefonicznie, jak i w formie pisemnych interpretacji prawa podatkowego.
Takie uzasadnienie nie przekonało jednak organizacji społecznych, które brały udział w konsultacjach projektu. Helsińska Fundacja Praw Człowieka zauważyła, że KIP działa głównie jako infolinia, czyli spełnia bardziej funkcję informacji niż pomocy prawnej. „Sprawy podatkowe są bardzo zawiłe i zasadna byłaby możliwość bezpośredniego kontaktu w celu uzyskania porady prawnej w zakresie rozwiązania konkretnego problemu" – podkreśla HFPC.
Podobnie twierdzi Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Zdaniem tej organizacji KIP nie gwarantuje pomocy i wsparcia w konflikcie z fiskusem. „Nie wydaje się celowe tak znaczne ograniczanie zakresu oferowanych usług, szczególnie w kontekście wyłączania prawa podatkowego, z uwagi na jego zawiłość i trudność w otrzymaniu nieodpłatnej porady od instytucji niezależnej od organów skarbowych – napisał do ministra sprawiedliwości prezes stowarzyszenia Witold Klaus.
Samorząd doradców podatkowych, świadom tych zawiłości, będzie dążyć, by ustawa obejmowała także prawo podatkowe. O skierowaniu odpowiedniego wniosku do ministra sprawiedliwości, uwzględniającego także pomoc świadczoną przez doradców, dyskutowano w ostatni piątek na posiedzeniu prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych.