Prawnik Pro Bono 2018: Anna Frankowska, adwoakt z Warszawy

Prawnikiem Pro Bono 2018 została Anna Frankowska, adwokat z Warszawy. Dwójka innych adwokatów: Paulina Kieszkowska-Knapik oraz Michał Wawrykiewicz otrzymali wyróżnienia.

Publikacja: 08.06.2019 00:01

Anna Frankowska - Prawnik Pro Bono 2019

Anna Frankowska - Prawnik Pro Bono 2019

Foto: rp.pl

XVI edycja konkursu Prawnik Pro Bono rozstrzygnięta.

Czytaj także: Wkrótce poznamy Prawnika Pro Bono 2018

- Oprócz tego, co jest oczywiste: wielkiej wiedzy prawniczej oraz kunsztu prawniczego potrzebne są jeszcze cechy, które w dzisiejszym świecie, często zagubionych wartości, są nietypowe, mianowicie: empatia, społeczna wrażliwość i bezinteresowność. I te cechy posiadają zwycięzcy tegorocznej edycji nagrody. - mówił podczas gali towarzyszącej rozstrzygnięciu konkursu Prawnika Pro Bono  Stanisław Zabłocki, sędzia Sądu Najwyższego oraz prezes Izby Karnej SN

Jego organizatorem jest Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, a patronem medialnym „Rzeczpospolita".

W tym roku laur zwycięzcy przypadł Annie Frankowskiej , a Paulina Kieszkowska-Knapik oraz Michał Wawrykiewicza otrzymali wyróżnienie. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się razem z prezentacją wyników rankingu kancelarii prawnych.

Anna Frankowska jest adwokatem amerykańskim oraz do niedawna była partnerem w departamencie korporacyjnym kancelarii Weil. Kierowała praktyką warszawskiego biura. Specjalizuje się w bankowości i rynkach kapitałowych.

Znajduje też czas na pomaganie innym. Od 2011 r. wspiera fundację Między Niebem a Ziemią, której celem jest pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom. Aktywnie uczestniczy m.in. w akcjach charytatywnych tej fundacji. Wspiera także pomocą prawną, finansową (organizuje zbiórki), tłumaczeniem dokumentów oraz pośrednictwem w kontaktach z organizacjami międzynarodowymi fundację „Nie lękajcie się".

Adwokat Paulina Kieszkowska-Knapik doradza przedsiębiorcom i organizacjom branżowym w zakresie prawa ochrony zdrowia. Współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka w ramach Programu Spraw Precedensowych. Pro bono doradza organizacjom pacjentów, m.in. fundacji Alivia i Krajowemu Forum Chorób Rzadkich. W ostatnim czasie przed NSA wygrała cztery sprawy dotyczące wydania zgody na refundację leków dopuszczonych do obrotu, ale niedostępnych na polskim rynku.

Michał Wawrykiewicz także jest adwokatem. Na co dzień specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym, nieruchomości oraz inwestycji infrastrukturalnych. Jest współzałożycielem inicjatywy #Wolne Sądy działającej w obronie praworządności i aktywnie w niej uczestniczy. Reprezentuje sędziów w licznych postępowaniach związanych z praworządnością, także przed TSUE. Nie pobiera z tego tytułu wynagrodzenia.

Co roku od 15 lat szukamy osób, które wykazały się wrażliwością społeczną i zaangażowaniem w pomoc prawną pro bono na rzecz osób fizycznych oraz organizacji pozarządowych. Konkurs promuje prawników świadczących charytatywnie usługi prawne na rzecz innych osób, organizacji społecznych oraz instytucji. Każdego roku szukamy również takich prawników, którzy wnieśli swój wkład w rozwój działalności dobroczynnej lub biorą udział w programach edukacyjnych, szkoleniowych lub innych akcjach dobroczynnych.

W skład kapituły wchodzą między innymi: Małgorzata Gersdorf pierwsza prezes Sądu Najwyższego; b. szef PKW sędzia Wojciech Hermeliński, zastępca redaktora naczelnego Rzeczpospolitej Tomasz Pietryga oraz laureaci poprzednich edycji konkursu: adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram, prokurator w stanie spoczynku Jarosław Polanowski oraz Mariusz Filipek. Ten ostatni zwyciężył w 2018 r. Pracuje i mieszka w Lublinie. Jest doktorem nauk prawnych, radcą prawnym oraz pracownikiem naukowym w Katedrze Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Lista wszystkich kandydatów do nagrody znajduje się na stronie www.rp.pl/prawo.

XVI edycja konkursu Prawnik Pro Bono rozstrzygnięta.

Czytaj także: Wkrótce poznamy Prawnika Pro Bono 2018

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Edukacja i wychowanie
Jedna lekcja religii w szkołach, dwie w przedszkolach i grupy międzyszkolne. Jest projekt zmian
Prawo dla Ciebie
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Znamy szacowany koszt
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw