fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Wkrótce poznamy Prawnika Pro Bono 2018

Od lewej: Anna Frankowska, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz
materiały prasowe
Do nagrody nominowanych jest troje adwokatów: Anna Frankowska, Paulina Kieszkowska-Knapik oraz Michał Wawrykiewicz. Zwycięzcę poznamy 7 czerwca.

To już XVI edycja konkursu Prawnik Pro Bono. Jego organizatorem jest Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, a patronem medialnym „Rzeczpospolita".

W tym roku kapituła nagrody wybrała: Annę Frankowską, Paulinę Kieszkowską-Knapik oraz Michała Wawrykiewicza. Komuś z nich przypadnie tytuł Prawnika Pro Bono 2018. Dwie pozostałe osoby otrzymają wyróżnienie. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu 7 czerwca razem z prezentacją wyników rankingu kancelarii prawnych.

Anna Frankowska jest adwokatem amerykańskim oraz partnerem w departamencie korporacyjnym kancelarii Weil. Kieruje praktyką warszawskiego biura. Znajduje też czas na pomaganie innym. Od 2011 r. wspiera fundację Między Niebem a Ziemią, której celem jest pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom. Aktywnie uczestniczy m.in. w akcjach charytatywnych tej fundacji. Wspiera także pomocą prawną oraz finansową fundację „Nie lękajcie się".

Adwokat Paulina Kieszkowska-Knapik doradza przedsiębiorcom i organizacjom branżowym w zakresie prawa ochrony zdrowia. Współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka w ramach Programu Spraw Precedensowych. Pro bono doradza organizacjom pacjentów, m.in. fundacji Alivia i Krajowemu Forum Chorób Rzadkich. W ostatnim czasie przed NSA wygrała cztery sprawy dotyczące wydania zgody na refundację leków dopuszczonych do obrotu, ale niedostępnych na polskim rynku.

Michał Wawrykiewicz także jest adwokatem. Na co dzień specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym, nieruchomości oraz inwestycji infrastrukturalnych. Jest współzałożycielem inicjatywy #Wolne Sądy działającej w obronie praworządności i aktywnie w niej uczestniczy. Reprezentuje sędziów w licznych postępowaniach związanych z praworządnością, także przed TSUE. Nie pobiera z tego tytułu wynagrodzenia.

Co roku od 15 lat szukamy osób, które wykazały się wrażliwością społeczną i zaangażowaniem w pomoc prawną pro bono na rzecz osób fizycznych oraz organizacji pozarządowych. Konkurs promuje prawników świadczących charytatywnie usługi prawne na rzecz innych osób, organizacji społecznych oraz instytucji. Każdego roku szukamy również takich prawników, którzy wnieśli swój wkład w rozwój działalności dobroczynnej lub biorą udział w programach edukacyjnych, szkoleniowych lub innych akcjach dobroczynnych.

Tytuł może otrzymać osoba posiadająca co najmniej wyższe wykształcenie prawnicze (magister prawa).

Kandydatów do tytułu Prawnik Pro Bono mogą zgłaszać osoby fizyczne oraz prawne, w tym: korporacje prawnicze, organizacje pozarządowe oraz instytucje państwowe i samorządowe. W tym roku do konkursu zakwalifikowano 15 osób. Mieszkają w różnych rejonach Polski, głównie jednak w Warszawie. W obecnej edycji swoich kandydatów zgłosiły głównie organizacje pozarządowe, ale nie tylko. Wśród zgłaszających były także osoby fizyczne oraz kancelaria prawna.

W skład kapituły wchodzą między innymi: Małgorzata Gersdorf, prezes Sądu Najwyższego; prof. Marek Zirk-Sadowski, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego; Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich; Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych; Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, a także laureaci poprzednich edycji.

W 2018 r. laur zwycięzcy przypadł Mariuszowi Filipkowi. Pracuje i mieszka w Lublinie. Jest doktorem nauk prawnych, radcą prawnym oraz pracownikiem naukowym w Katedrze Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA