Sam Klesyk, twórca banku Inteligo, obecnie wiceprezes firmy doradczej The Boston Consulting Group w Warszawie, pytany o potwierdzenie, ucina: – Nie będę rozmawiać na ten temat. Jak jednak ustaliliśmy, w miniony weekend prowadził rozmowy mające na celu skompletowanie zespołu menedżerskiego do PZU.
Przed tygodniem minister Skarbu Aleksander Grad zapowiedział nowy trzyosobowy zarząd w PZU w ciągu maksymalnie dwóch tygodni. Szef resortu sam powołuje prezesa największej polskiej firmy ubezpieczeniowej. Gwarantuje mu to statut towarzystwa (w innych spółkach z udziałem Skarbu, z reguły robi to rada nadzorcza). Nasi informatorzy twierdzą jednak, że znalezienie dobrego kandydata nie jest łatwe, a kilka osób odmówiło. – Trudno znaleźć kogoś, kto za kominówkę zdecyduje się kierować spółką z tak potężnym konfliktem między akcjonariuszami – twierdzi jeden z naszych rozmówców. Chodzi o spór między firmą Eureko, a Skarbem Państwa. Holendrzy domagają się przejęcia, obiecanej im w umowie prywatyzacyjnej, kontroli nad PZU. W kieszeni mają już wyrok międzynarodowego trybunału arbitrażowego, który uznał Polskę, winną sześcioletniego opóźniania tej prywatyzacji. Teraz arbitrzy rozpoczynają wyliczanie wysokości odszkodowania dla Eureko. Nowy rząd deklaruje chęć porozumienia. Z PZU jednak, w ciągu ostatniego roku odeszło ponad dwudziestu menedżerów średniego szczebla.
Z naszych informacji wynika, że na liście kandydatów MSP do zarządu PZU znalazło się kilka osób, za które niedawno pracowały lub nadal pracują w grupie (m.in. Andrzej Ladko, były skarbnik PZU, a obecnie prezes PZU Asset Management, czy Krzysztof Rosiński, były wiceprezes PZU Życie, obecnie wiceprezes spółek ubezpieczeniowych Europa).
Dziś zarząd PZU jest dwuosobowy i składa się z Agaty Rowińskiej (prezes) i Beaty Kozłowskiej-Chyły. Narusza to statut spółki, zgodnie z którym powinien być minimum trzyosobowy. Poza prezesem minister Skarbu ma prawo wyznaczyć jeszcze dwie osoby do zarządu. Kolejne dwie wskazuje Eureko. Przed rokiem jednak Holendrzy, po konflikcie z ówczesnym prezesem PZU Jaromirem Netzlem, wycofali swoich reprezentantów z zarządu.
Andrzej Klesyk jest najbardziej znany jako twórca i były prezes internetowego banku Inteligo, przejętego w 2002 r. przez PKO BP. Sam startował w konkursie na prezesa PKO BP. Wygrał nawet jeden z nich, jednak rada nadzorcza nie powołała go na szefa banku. Zanim utworzył Inteligo, pracował w firmie doradczej McKinsey & Company.