Jeśli irlandzki AIB sprzeda Bank Zachodni WBK, będzie to pierwsza tak duża transakcja od dwóch lat. W ubiegłym roku nie było żadnej fuzji ani sprzedaży banku innemu inwestorowi. W 2007 roku doszło do podziału Banku BPH i włączenia jego większej części do Pekao SA, a Bank DnB Nord przejął BISE.
Bankowcy inwestycyjni sądzą jednak, że krajobraz bankowy w Polsce za kilka lat może być zupełnie inny niż dotychczas. Większość decyzji o fuzjach i przejęciach będzie i tak podejmowana poza granicami kraju. Tak było w przypadku Fortis Banku, a wcześniej Pekao SA czy BPH.
Na listę banków, które mogą być przejęte, trafiają spółki, których właściciele mają straty, problemy z pozyskaniem kapitałów lub które zostały zmuszone przez swoich nowych akcjonariuszy do sprzedaży niektórych aktywów.
Irlandzki AIB musi podnieść kapitały w tym roku. Zorganizowanie emisji akcji czy obligacji jest dość ryzykowne, bo może nie zakończyć się sukcesem. Nawet długoterminowe amerykańskie obligacje rządowe dziś nie sprzedają się najlepiej. AIB pozostaje sprzedaż aktywów lub skorzystanie z rządowej pomocy.
W procesach łączenia na pewno nie będą uczestniczyć banki, które dostały rządową pomoc. Można więc wykluczyć niemiecki Commerzbank, holenderski ING, belgijski KBC czy austriacki Raiffeisen.