Aktualizacja: 20.07.2020 20:16 Publikacja: 20.07.2020 21:00
Foto: materiały prasowe
Na początku lipca akcjonariusze Idea Banku zdecydowali o emisji od 10 do 75 mln akcji z zachowaniem prawa poboru (kapitał dzieli się na 78,4 mln walorów). Idea Bank jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego (ma blisko 10 proc. akcji), kolejne 10 proc. i 56 proc. mają zależne od biznesmena odpowiednio Getin Noble i Getin Holding. Instytucja zaznacza, że emisja ma być publiczna (nie wiadomo więc, czy Czarnecki weźmie w niej udział, zwykle jednak obejmował akcje banków w kierowanych do niego ofertach). Jeśli będzie to typowo publiczna oferta, istnieje spore ryzyko, że nie uda się pozyskać odpowiedniej kwoty (przez trzy lata kurs akcji spadł o 90 proc., do 2,26 zł). Wcześniej nie udało się pozyskać inwestora strategicznego.
Jak się ma pomysł pozbawienia banków części zysków i kapitałów do oczekiwań, by sektor w większym stopniu kredytował gospodarkę? – pytają retorycznie ekonomiści.
Według minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, banki powinny zostać objęte podatkiem od nadmiarowych dochodów. Czy rzeczywiście tak się stanie?
Saga frankowa zbliża się do kulminacyjnego momentu. Wygranymi w tym sporze są kredytobiorcy. Sprawdzamy, jaki był ich bilans zysków na koniec 2024 r. Kwoty robią duże wrażenie.
Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową na poziomie 4,5 proc. Taka decyzja była oczekiwana przez analityków.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył główną stopę procentową o 25 pkt baz., do poziomu 0,25 proc. Jego decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków w rozwoju – wynika z najnowszego raportu „Potrzeby w zakresie bankowości małych i średnich przedsiębiorstw, grudzień 2024” stworzonego przez zespół Visa Consulting & Analytics.
Jak się ma pomysł pozbawienia banków części zysków i kapitałów do oczekiwań, by sektor w większym stopniu kredytował gospodarkę? – pytają retorycznie ekonomiści.
Saga frankowa zbliża się do kulminacyjnego momentu. Wygranymi w tym sporze są kredytobiorcy. Sprawdzamy, jaki był ich bilans zysków na koniec 2024 r. Kwoty robią duże wrażenie.
Rekordowo wysokie zyski sektora finansowego w Polsce zaczynają coraz bardziej kłuć w oczy. Czy chodzi o „wyzysk” klientów, czy o zwykłe mechanizmy rynkowe?
Po rekordowym poniedziałku, również we wtorek indeks WIG-banki kontynuuje marsz w górę. Zyskują wszystkie banki, a w przypadku kilku spółek mowa o historycznie wysokich notowaniach.
Szybko rośnie liczba spraw sądowych, w których Polacy chcą wywalczyć brak odsetek przy pożyczkach konsumenckich. W zdecydowanej większości przypadków banki okazują się jednak górą. Czy odstraszy to kolejnych chętnych?
Nowe amerykańskie cła mogą osłabić wzrost gospodarczy w Europie i uderzyć w sojuszników USA. Tymczasem ceny energii elektrycznej na świecie kontynuują spadki, a polskie banki stają w obliczu rosnącej liczby roszczeń o darmowy kredyt. Czy sektor finansowy ma powody do obaw?
Gdy nastroje społeczne nie wpisują się dobrze w wyborcze scenariusze, banki stają się wygodnym obiektem ataków polityków. W gospodarce, w której są głównym źródłem finansowania, to gorzej niż zbrodnia, to błąd.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas