Porozumienie z Brukseli otwiera drogę konsolidacji sektora bankowego

Osiągnięte w Brukseli porozumienie szefów państw i rządów krajów UE o dużym planie wsparcia gospodarki pozwoli zapoczątkować transgraniczną konsolidację w Europie i doprowadzić do unii bankowej — uważa prezydent Banco Santander, Ana Botin.

Aktualizacja: 22.07.2020 17:58 Publikacja: 22.07.2020 17:50

Porozumienie z Brukseli otwiera drogę konsolidacji sektora bankowego

Foto: Adobestock

- To, co osiągnięto o świcie we wtorek 21 lipca jest szansą i możliwością, że doprowadzimy do unii bankowej i do znacznie większej konsolidacji transgranicznej. Będzie to wymagać zmian, ale sądzę, że są one dziś bardziej możliwe niż wczoraj — powiedziała Reuterowi podczas wideokonferencji.

Opinię szefowej drugiego banku w strefie euro pod względem kapitalizacji rynkowej wygłosił dzień wcześniej wiceprezes EBC, Luis de Guindos, który spodziewa się, że banki przystąpią w najbliższych tygodniach lub miesiącach do konsolidacji w krajach i przez granice. Konsolidacja jest nieuchronna, aby banki w strefie euro mogły uzyskać efekt skali, ale niska wycena i różne ramy prawne w poszczególnych krajach utrudniają takie operacje. Rentowność sektora bankowego w strefie euro jest niska, a recesja w regionie pogorszy tylko ich perspektywy, wynikające częściowo z wyższych odpisów na przeterminowane pożyczki wynikające z pandemii.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Banki
Co trzeba naprawić w państwowych bankach
Banki
Te banki z UE nie chcą rozstać się z Rosją. Pazerność zamiast etyki
Banki
Alior Bank szuka nowego prezesa. Miotła w zarządzie
Banki
Ostatnie ostrzeżenie Białego Domu. Raiffeisen bliski utraty amerykańskiego rynku
Banki
Mirosław Czekaj, p.o. prezesa BGK: Rola naszego banku w rozwoju Polski może być większa