Reklama
Rozwiń

Porozumienie z Brukseli otwiera drogę konsolidacji sektora bankowego

Osiągnięte w Brukseli porozumienie szefów państw i rządów krajów UE o dużym planie wsparcia gospodarki pozwoli zapoczątkować transgraniczną konsolidację w Europie i doprowadzić do unii bankowej — uważa prezydent Banco Santander, Ana Botin.

Aktualizacja: 22.07.2020 17:58 Publikacja: 22.07.2020 17:50

Porozumienie z Brukseli otwiera drogę konsolidacji sektora bankowego

Foto: Adobestock

- To, co osiągnięto o świcie we wtorek 21 lipca jest szansą i możliwością, że doprowadzimy do unii bankowej i do znacznie większej konsolidacji transgranicznej. Będzie to wymagać zmian, ale sądzę, że są one dziś bardziej możliwe niż wczoraj — powiedziała Reuterowi podczas wideokonferencji.

Opinię szefowej drugiego banku w strefie euro pod względem kapitalizacji rynkowej wygłosił dzień wcześniej wiceprezes EBC, Luis de Guindos, który spodziewa się, że banki przystąpią w najbliższych tygodniach lub miesiącach do konsolidacji w krajach i przez granice. Konsolidacja jest nieuchronna, aby banki w strefie euro mogły uzyskać efekt skali, ale niska wycena i różne ramy prawne w poszczególnych krajach utrudniają takie operacje. Rentowność sektora bankowego w strefie euro jest niska, a recesja w regionie pogorszy tylko ich perspektywy, wynikające częściowo z wyższych odpisów na przeterminowane pożyczki wynikające z pandemii.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych