Bank centralny przeprowadził ankietę wśród 29 banków, których łączny udział w portfelu należności od sektora wynosił 83 proc. Ankietowane banki odpowiadają na pytania, czy i w jakim stopniu zmieniają kryteria udzielania kredytów (minimalne standardy zdolności kredytowej klienta) oraz warunki, na jakich pożyczają pieniądze (w tym wysokość pobieranych marż).
Jeszcze na koniec I kw. 2012 r. banki spodziewały się zaostrzenia kryteriów kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw i nie przewidywały istotnych zmian polityki kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw. Po dwóch kwartałach podwyżek marż, banki obniżyły marże pobierane od kredytów dla przedsiębiorstw i złagodziły kryteria przyznawania kredytów krótkoterminowych zwłaszcza w segmencie kredytów krótkoterminowych i głownie jeśli chodzi o duże firmy. Banki zaobserwowały wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw, zwłaszcza zaciąganych na długi termin. Firmy potrzebowały finansowania dla środków trwałych i inwestycji, a także kosztów restrukturyzacji długów.
Dlaczego banki złagodziły swoją politykę? Przede wszystkim dlatego, że spodziewały się poprawy swojej sytuacji kapitałowej. Jedna trzecia ankietowanych banków wymieniała też wzrost konkurencji ze strony innych banków. Jak zaznaczają przedstawiciele NBP, po raz pierwszy od roku banki łagodzenie polityki kredytowej tłumaczą ryzykiem, związanym z przyszłą sytuacją gospodarczą.
Jakie są przewidywania na bieżący kwartał? Dalsze łagodzenie warunków udzielania kredytów, zwłaszcza tych na krótki termin. Przyznało to 26 proc. badanych banków, jeśli chodzi o duże przedsiębiorstwa i ok. 10 proc. banków, w przypadku małych i średnich firm.
Banki spodziewają się też wzrostu popytu na kredyt, zwłaszcza, jeśli chodzi o firmy. Jednak zdecydowana większość banków nie spodziewa się popytu na długoterminowy kredyt ze strony dużych przedsiębiorstw.