W grudniu 2023 Raiffeisen Bank poinformował o zawarciu umowy o zakupie udziałów w firmie powiązanej z rosyjskim oligarchą Olegiem Deripaską. Nie spodobało się to zarówno Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC), jak i austriackiemu nadzorowi bankowemu. Najbardziej nie spodobało się jednak Amerykanom, którzy intensywnie szukają sposobu, by antyrosyjskie sankcje wywierały mocniejszą presję na rosyjską gospodarkę i oligarchów.
Ultimatum, które mogło zatopić Raiffeisen Bank
Amerykanie przez ponad cztery miesiące prowadzili rozmowy z Raiffeisen Bank International próbując przekonać bank do zerwania umowy. Jednak mimo ostrych ostrzeżeń austriacki bank nie chciał zmienić zdania i zerwać porozumienia. Ostatecznie Amerykanie zdecydowali się na drastyczny krok.
Czytaj więcej
Francuska sieć handlowa skompromitowana w oczach wielu klientów w Unii trzymaniem się rynku kraju...
Pisemne ultimatum trafiło do Raiffeisen Bank 8 maja 2024. Kopie przesłano także do nadzoru bankowego, EBC i rządu Austrii. W piśmie Waszyngton zagroził ograniczeniem dostępu banku do dolara. Jak twierdzi źródło agencji Reuters, zawarte w ultimatum groźby oznaczałby potencjalnie wyrok śmierci dla Raiffeisen Bank, który aktualnie jest największym zachodnim pożyczkodawcą w Rosji.
Raiffeisen zareagował natychmiast. W ciągu kilku godzin umowa, której dotyczyło ultimatum została zerwana.