Aktualizacja: 30.12.2015 16:59 Publikacja: 30.12.2015 16:23
Foto: Bloomberg
Po wtorkowym uchwaleniu przez Sejm podatku bankowego od aktywów instytucji finansowych nad projektem ustawy obradowała senacka Komisja Finansów Publicznych. Przyjęła go bez poprawek kierując do debaty w Senacie, którą przewidziano na środę wieczorem .
Członkowie komisji zgodzili się co do stawki 0,44 proc. od aktywów oraz wyłączenie od podstawy opodatkowania w przypadku banków obligacji skarbowych i funduszy własnych. Według Konrada Raczkowskiego, wiceministra finansów, podatek ma przynieść budżetowi 4,4 mld zł w skali roku (przez pełnych 12 miesięcy). Przyjęcie przez komisję projektu bez poprawek nie oznacza jednak, że obyło się bez dyskusji. Przedstawiciele ubezpieczycieli apelowali o równe traktowanie w porównaniu z bankami. - Firmy ubezpieczeniowe również powinny mieć możliwość wyłączenia z podstawy opodatkowania funduszy własnych i obligacji skarbowych - mówił Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. Przypomniał, że ubezpieczyciele mają obligacje skarbowe warte 60 mld zł (banki prawie 190 mld zł), więc ich opodatkowanie oznacza gorsze traktowanie niż banków.
W Banku Millennium liczba ugód z frankowiczami spadła kwartał do kwartału, ale liczba nowych roszczeń od klientó...
Wyjście z Polski dużej hiszpańskiej grupy Santander pokazuje, że nawet na wydawałoby się poukładanym rynku wszys...
Bank ING BSK zarobił ponad miliard złotych w pierwszych trzech miesiącach roku. Trudniejsze mogą być kolejne mie...
Litewska sejmowa komisja antykorupcyjna oczekuje od Banku Litwy wyjaśnień w sprawie firmy, która przeprowadziła...
Bank zanotował w I kwartale wysoki wzrost popytu ze strony klientów biznesowych. Klienci indywidualni nie dopisa...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas