Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”

Po podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży VeloBanku dostaliśmy z KE list gratulacyjny, w którym znalazło się określenie, że Polska wyznacza standardy resolution dla UE. To powód do dumy – zaznaczył prezes BFG Piotr Tomaszewski w rozmowie z Business Insider Polska.

Publikacja: 09.04.2024 13:09

Prezes BFG Piotr Tomaszewski

Prezes BFG Piotr Tomaszewski

Foto: materiały prasowe

Piotr Tomaszewski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przyznał w wywiadzie dla portalu, że jest bardzo zadowolony z pomyślnego zakończenia procesu resolution (przymusowej restrukturyzacji) Getin Noble Banku, którego następcą został VeloBank.

Sprzedaż VeloBanku. „Najtrudniejsza transakcja w Europie”

– Zapobiegliśmy dużym problemom sektora bankowego. Przeprowadziliśmy transakcję, która była skomplikowana i najtrudniejsza w Europie, jeśli chodzi o procesy przymusowej restrukturyzacji – wskazał.

Czytaj więcej

Ile zostało z imperium Leszka Czarneckiego

Prezes BFG dodał, że procesu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku bez wątpienia nie udałoby się przeprowadzić, „gdyby nie odpowiedzialna postawa prezesów ośmiu największych banków w Polsce”.

– Wsparcie poprzez stworzony przez nich System Ochrony Banków Komercyjnych było kluczowym elementem w pierwszej fazie procesu. Podpisanie umowy przedwstępnej kończy kolejny etap. Efekty tej transakcji są w mojej ocenie bardzo dobre – podkreślił.

Piotr Tomaszewski przyznał, że początkowo nie było wielu chętnych na zakup VeloBanku. Pod koniec marca BFG poinformował jednak, że amerykański fundusz Cerberus podpisał przedwstępną umowę nabycia 100 proc. akcji VeloBanku. Cerberus zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości 1075 mln zł, na które składa się 375 mln zł ceny nabycia akcji i 700 mln zł dokapitalizowania w celu spełnienia regulacyjnych wymogów kapitałowych banku.

– Przy tego typu transakcjach musimy patrzeć nie tylko na 375 mln zł, jakie uzyskaliśmy za 100 proc. akcji VeloBanku, ale na kwotę ponad 1 mld zł. Tyle musi zapłacić inwestor, czyli fundusz private equity Cerberus – zaznaczył szef BFG.

Zapytany, czy to odpowiednia kwota, Tomaszewski odpowiedział, że cenę za VeloBank można porównywać z podobnymi transakcjami w ramach przymusowej restrukturyzacji, a nie tradycyjnymi procesami przejęć banków.

Czytaj więcej

VeloBank sprzedany za ponad miliard zł. Kupił go amerykański fundusz

Prezes BFG: Dostaliśmy z KE list gratulacyjny

Tomaszewski zaznaczył, że cały proces przeprowadzony został w ścisłym kontakcie z Komisją Europejską. – Po podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży VeloBanku dostaliśmy z KE list gratulacyjny, w którym znalazło się określenie, że Polska wyznacza standardy resolution dla UE. To powód do dumy, że nasze działania przy przymusowych restrukturyzacjach są przykładem dla całej Europy – oświadczył.

– Dzięki nam KE może powiedzieć, że da się tak przeprowadzić resolution, aby to było bezpieczne dla deponentów czy sektora bankowego. Europa od nas uczy się, jak ratować banki – powiedział.

Jak dodał, KE już dała zielone światło dla transakcji sprzedaży, ale to nie jest jeszcze formalna zgoda. Stwierdzono, że działania BFG nie noszą znamion niedozwolonej pomocy publicznej.

Piotr Tomaszewski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przyznał w wywiadzie dla portalu, że jest bardzo zadowolony z pomyślnego zakończenia procesu resolution (przymusowej restrukturyzacji) Getin Noble Banku, którego następcą został VeloBank.

Sprzedaż VeloBanku. „Najtrudniejsza transakcja w Europie”

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Gazprom przejmuje aktywa Deutsche Banku w Rosji. To potężna kwota
Banki
Co trzeba naprawić w państwowych bankach
Banki
Te banki z UE nie chcą rozstać się z Rosją. Pazerność zamiast etyki
Banki
Alior Bank szuka nowego prezesa. Miotła w zarządzie
Banki
Ostatnie ostrzeżenie Białego Domu. Raiffeisen bliski utraty amerykańskiego rynku