VeloBank sprzedany za ponad miliard zł. Kupił go amerykański fundusz

Amerykański fundusz Cerberus podpisał dziś przedwstępną umowę nabycia 100 proc. akcji VeloBanku – podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny. VeloBank to następca poddanego przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Publikacja: 29.03.2024 16:43

VeloBank sprzedany za ponad miliard zł. Kupił go amerykański fundusz

Foto: materiały prasowe

Spółka zależna od Cerberus Capital Management, L.P. podpisała przedwstępną umowę nabycia 100 proc. akcji VeloBank – informuje w komunkacie BFG. Cerberus zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości 1075 mln zł, na które składa się 375 mln zł ceny nabycia akcji i 700 mln zł dokapitalizowania w celu spełnienia regulacyjnych wymogów kapitałowych banku (z zastrzeżeniem wszelkich korekt końcowych).

Kiedy finalna sprzedaż VeloBanku

Finalizacja transakcji jest uzależniona od uzyskania przez Cerberus wszystkich niezbędnych zgód regulacyjnych, m.in. od Komisji Europejskiej oraz Komisji Nadzoru Finansowego, i spodziewana jest w połowie 2024 roku. Po zamknięciu transakcji VeloBank przestanie być instytucją pomostową i w związku z tym nie będzie już podlegał żadnym ograniczeniom działalności nałożonym przez Komisję Europejską. Będzie również podlegał podatkowi od niektórych instytucji finansowych (tzw. „podatkowi bankowemu").

Czytaj więcej

Klient VBL wini za kłopoty VeloBank. Skarży się KNF

Ponadto, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa (część Grupy Banku Światowego) również uzyskały zgodę, odpowiednio, komitetu operacyjnego i komitetu inwestycyjnego, na rozważenie potencjalnego zaangażowania kapitałowego w Banku, pod warunkiem uzyskania zgód odpowiednich rad dyrektorów i wiążącej dokumentacji prawnej.

Po przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku

Dla BFG transakcja ta z powodzeniem kończy kolejny etap w procesie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku, który rozpoczął się 30 września 2022 r., kiedy to BFG podjął nieodwołalną decyzję o przeniesieniu części działalności GNB do instytucji pomostowej, który zyskała nazwę VeloBank. Decyzja BFG o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji ochroniła wszystkich deponentów GNB i całość ich depozytów w wysokości 38,1 mld zł (według stanu na 30 września 2022 r.). Proces ten został przeprowadzony we współpracy z Systemem Ochrony Banków Komercyjnych S.A., składającym się z ośmiu największych banków komercyjnych działających w Polsce (Alior Bank S.A., Bank Millennium S.A., Bank Pekao S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Santander Bank Polska S.A).

Cały proces przymusowej restrukturyzacji, w tym zbycia akcji VeloBanku, jest ściśle monitorowany przez Komisję Europejską, która wydała niezbędną zgodę na jego przeprowadzenie. Transakcja sprzedaży akcji VeloBanku wypełnia zobowiązania Polski uzgodnione z Komisją Europejską.

Czytaj więcej

Problemy klientów VB Leasing. Windykuje ich państwowa firma. Zapłacą dwa razy?

Plany nowego właściciela

– Koniec wieńczy dzieło. Sprzedaż VeloBanku zakończy przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku – najbardziej złożony proces tego typu w Unii Europejskiej. Dwa lata temu mieliśmy w polskim sektorze bankowym wielki problem, gdyż bank z pierwszej dziesiątki największych podmiotów w kraju był zagrożony upadłością. Teraz mamy zdrowy, nowoczesny VeloBank, który zyskuje prężnie działającego właściciela – komentuje Piotr Tomaszewski, prezes BFG, cytowany w komunikacie, który jako większościowy akcjonariusz prowadził negocjacje z nabywcą.

– Polska to silny, dynamiczny rynek. Dzięki wzmocnieniu i modernizacji VeloBank jest dobrze przygotowany do rozwoju jako kluczowy gracz w polskiej bankowości. Będziemy wspierać bank, który dzięki zaawansowanym rozwiązaniom cyfrowym i kompleksowej ofercie produktów odpowiada na potrzeby klientów – komentuje Charles Dunlap, starszy dyrektor zarządzający w Cerberus.

Co robi fundusz Cerberus

Jak opisuje BFG, założony w 1992 roku Cerberus Capital Management jest globalnym liderem inwestycji alternatywnych z aktywami o wartości około 65 mld dolarów, zaangażowanymi w komplementarnych strategiach na rynkach kredytowych, kapitałowych i nieruchomości. Firma inwestuje w całej strukturze kapitałowej, a zintegrowane platformy inwestycyjne i własne zdolności operacyjne dają jej przewagę w poprawie wyników i tworzeniu długoterminowej wartości. Wykwalifikowane zespoły Cerberus mają doświadczenie we współpracy w różnych klasach aktywów, sektorach i regionach, aby dostarczać inwestorom wysokie stopy zwrotu, po uwzględnieniu ryzyka. Cerberus ma bogate doświadczenie w inwestowaniu w instytucje finansowe na całym świecie i w Europie, w tym w CCF i My Money Bank we Francji, Hamburg Commercial Bank w Niemczech i BAWAG w Austrii.

Z kolei VeloBank, jak czytamy w komunikacie, to uniwersalny bank oferujący innowacyjne rozwiązania finansowe, ułatwiające codzienność klientom indywidualnym, małym i średnim firmom, wybranym korporacjom oraz samorządom i wspólnotom mieszkaniowym, również w zakresie zielonej transformacji energetycznej. Na wrzesień 2023 r. suma bilansowa banku sięgnęła 46,5 mld zł.

Kiedy ruszył proces sprzedaży VeloBanku

Umowa kupna 100 proc. akcji VeloBanku jest następstwem otwartego, przejrzystego, niedyskryminującego i konkurencyjnego procesu sprzedaży, rozpoczętego w 2023 r. – zaznacza BFG.

Rolę doradcy finansowego BFG w tym procesie pełnił J.P. Morgan. Kancelaria Rymarz Zdort Maruta pełniła funkcję doradcy prawnego BFG, zaś Linklaters pełnił rolę doradcy prawnego Cerberusa.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym