Kto kupi ukraińskie banki? Zainteresowany węgierski sponsor rosyjskiej wojny

Węgierska grupa bankowa OTP zainteresowała się zakupem ukraińskiego Sense Banku, który państwo znacjonalizowało latem 2023 roku. Bank należał do rosyjskich oligarchów objętych sankcjami. Węgierski bank, który wciąż zarabia w Rosji i zasila kasę Kremla, został na Ukrainie uznany za międzynarodowego sponsora rosyjskiej wojny.

Publikacja: 13.02.2024 13:53

Sense Bank, oddział w Kijowie

Sense Bank, oddział w Kijowie

Foto: Bloomberg

O sprawie napisała ukraińska „Ekonomiczna Prawda” (EP). Dwóch rozmówców gazety potwierdziło, że zagraniczne grupy bankowe są zainteresowane prywatyzacją dwóch banków państwowych – Sense Bank i Ukrgasbank. Wśród potencjalnych nabywców ubiegających się o Sense jest węgierska spółka OTP, która działa też na rynku ukraińskim. Ukraińska filia OTP nie komentuje sprawy, podobnie jak ukraińskie władze.

Węgierski bank kocha Rosję

Jeśli transakcja dojdzie do skutku i nastąpi połączenie ukraińskiego OTP z Sense, nowy bank może stać się czwartym co do wielkości bankiem na Ukrainie pod względem aktywów netto, ustępując jedynie Privatbankowi, Oschadbankowi i Ukreximbankowi.

Czytaj więcej

Austria i Słowacja zamknęły projekt budowy przyłącza do Przyjaźni

Potencjalna sprzedaż Sense Banku Węgrom wydaje się jednak mało prawdopodobna. OTP nadal działa w Rosji umożliwiając rosyjskim firmom i reżimowi transakcje ze światem. Zasila w ten sposób wojenną kasę Kremla.

W 2023 r Ukraina umieściła OTP na liście firm sponsorujących wojnę. W październiku 2023 roku bank został skreślony z tej listy pod naciskiem Budapesztu. Rząd Orbana zaszantażował Kijów: w zamian za skreślenie z listy hańby, Węgry obiecały odblokowanie Ukrainie alokacji 500 mln euro z unijnego funduszu wojennego.

Polska grupa też chciała

W sprawie Sense Banku przewinął się też polski akcent. Jak napisał ukraiński portal „jeszcze przed nacjonalizacją w połowie 2023 roku polska korporacja Grupa Polsat Plus chciała przejąć Sens Bank. Organ regulacyjny nie wyraził jednak wówczas zgody na transakcję. Nieoficjalnie Narodowy Bank Ukrainy (NBU) wyjaśniał, że polski inwestor miał pełnić rolę nominalnego właściciela, a transakcja była próbą utrzymania ukraińskiego aktywa we własności przez Friedmana i Awena” (rosyjscy oligarchowie objęci sankcjami — red). W styczniu obaj oligarchowie pozwali Ukrainę za nacjonalizację banku. Żądają 1 mld dol. odszkodowania

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia wiceminister finansów Jurij Draganczuk poinformował, że zagraniczni inwestorzy wyrazili rzekomo zainteresowanie zakupem dwóch ukraińskich banków. Według niego odpowiednie sygnały ministerstwo finansów otrzymuje od jesieni 2023 r., a potencjalni nabywcy wręcz „naciskają” na rząd, aby szybko przygotował banki do sprzedaży.

Jednak według banku centralnego nie otrzymał on żadnych dokumentów umożliwiających wejście zagranicznych inwestorów do Ukrgasbanku i Sense Bank.

Prywatyzacja Sense Banku za 1 hrywnę

Ukraina stała się właścicielem 100 proc. akcji Sense Banku (dawniej Alfa Bank Ukraine) 21 lipca 2023 roku. Rząd podjął decyzję o wykupieniu pełnych akcji Sense Banku od Indywidualnego Funduszu Gwarancji Depozytów za 1 hrywnę.
Właścicielami bezpośredniego znaczącego udziału w banku były ABH Ukraine Limited (Cypr) i ABH Holdings S.A. (Luksemburg), właścicielami pośredniego udziału merytorycznego są obywatel Federacji Rosyjskiej i Izraela Michaił Fridman, obywatel Federacji Rosyjskiej i Łotwy Piotr Awen, obywatel Federacji Rosyjskiej Andriej Kosogow.
5 stycznia 2024 roku wyszła na jaw informacja, że ​​ABH Holdings S.A., będący nominalnym właścicielem Sense Banku, złożył pozew przeciwko Ukrainie i żąda odszkodowania za przymusową nacjonalizację instytucji finansowej w wysokości 1 miliarda dolarów.
Fridman i Awen są objęci sankcjami Zachodu. Fridman, który po rosyjskiej napaści na Ukrainę uciekł do Londynu, zasłynął ze swoich publicznych żalów na doskwierającą mu... biedę.
Po zamrożeniu jego brytyjskich kont i zajęciu nieruchomości oligarchę, właściciela największej prywatnej grupy bankowej Rosji (Alfa Group), nie było stać już nawet na sprzątaczkę rezydencji i kierowcę rolls-royce'a.

O sprawie napisała ukraińska „Ekonomiczna Prawda” (EP). Dwóch rozmówców gazety potwierdziło, że zagraniczne grupy bankowe są zainteresowane prywatyzacją dwóch banków państwowych – Sense Bank i Ukrgasbank. Wśród potencjalnych nabywców ubiegających się o Sense jest węgierska spółka OTP, która działa też na rynku ukraińskim. Ukraińska filia OTP nie komentuje sprawy, podobnie jak ukraińskie władze.

Węgierski bank kocha Rosję

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński zignorował Sejm. Sprawozdanie przedstawiła Marta Kightley
Banki
Czy UniCredit chce wrócić do gry na polskim rynku? Niekoniecznie
Banki
Tajwański bank wchodzi na Litwę. „Trampolina do Europy”
Banki
Atak na największe banki Rosji. Nie działają aplikacje i strony
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Banki
Były włoski właściciel Pekao wraca do Polski. Kupuje dwie spółki technologiczne