Przelewy przyspieszą. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy

Eurodeputowani przyjęli w środę nowe przepisy dotyczące przelewów w euro. Mają one zapewnić natychmiastowe dotarcie przelewanych środków na rachunki bankowe konsumentów i firm w UE.

Publikacja: 07.02.2024 16:43

Eurodeputowani przyjęli w środę nowe przepisy dotyczące przelewów w euro

Eurodeputowani przyjęli w środę nowe przepisy dotyczące przelewów w euro

Foto: Adobe Stock

Parlament Europejski przegłosował 7 lutego nowe przepisy aktualizujące zasady Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). Celem zmian, które niedługo wejdą w życie, jest zapewnienie, że klienci detaliczni i firmy nie będą musieli czekać na pieniądze. Zwiększone ma być również bezpieczeństwo przelewów, a banki i inni dostawcy usług płatniczych (PSP) będą musieli zapewnić przystępne cenowo i natychmiast przetwarzane przelewy.

– Rozporządzenie w sprawie płatności natychmiastowych oznacza długo oczekiwaną modernizację płatności w ramach jednolitego rynku europejskiego. Pożegnajmy się z niedogodnościami związanymi z oczekiwaniem na dostęp do środków przez dwa lub trzy dni robocze. Dostarczamy coś, na czym naprawdę zależy ludziom i firmom: przelewanie pieniędzy w ciągu 10 sekund o każdej porze dnia – powiedział Michiel Hoogeveen (ECR, NL), odpowiedzialny za sprawozdanie projektu przed PE.

Czytaj więcej

Polowanie w sieci na cudze pieniądze. Oszuści stosują perfidne metody

Natychmiastowe przelewy w euro

Natychmiastowe polecenie przelewu ma być wykonywane niezależnie od dnia i godziny, a środki muszą dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu 10 sekund. Co więcej, dostawcy usług płatniczych będą musieli w ciągu 10 sekund poinformować zleceniodawcę o tym, czy przelane środki zostały udostępnione wskazanym odbiorcom.

Odstępstwo od tej zasady będzie dotyczyć rachunków w państwach, których walutą nie jest euro, poza godzinami pracy. Pomysłodawcy przepisów wzięli pod uwagę możliwe obawy o dostęp do płynności w euro. Co do zasady jednak, państwa członkowskie o walutach innych niż euro będą musiały stosować zasady nowych przepisów w przypadku rachunków oferujących już regularne transakcje w euro. Będą miały jednak dłuższy okres przejściowy.

Czytaj więcej

Haker protestuje, bo unieważniono jego transakcję

Bezpieczeństwo klientów ma się zwiększyć

Transakcje finansowe mają być bezpieczne dla klientów, a oszustwa i wyłudzenia trudniejsze do realizacji.

– Aby zagwarantować bezpieczeństwo, dostawcy usług płatniczych powinni dysponować solidnymi i aktualnymi mechanizmami wykrywania oszustw i zapobiegania im, aby uniknąć sytuacji, w której polecenie przelewu trafi na niewłaściwy rachunek z powodu oszustwa lub błędu. W tym celu dostawcy usług płatniczych działający w UE powinni niezwłocznie i bez żadnych dodatkowych opłat świadczyć usługę weryfikacji tożsamości odbiorcy.

Jako dodatkowe zabezpieczenie przed oszustwami, dostawcy usług płatniczych powinni umożliwić swoim klientom ustalenie maksymalnej kwoty przelewu natychmiastowego w euro, którą można łatwo zmodyfikować przed kolejną płatnością – czytamy w komunikacie prasowym Parlamentu Europejskiego.

Niewywiązanie się ze swoich obowiązków może dla dostawców usług płatniczych oznaczać żądanie odszkodowania od poszkodowanego klienta. Do tego jeszcze PSP oferujący natychmiastowe przelewy będą musieli na bieżąco sprawdzać, czy którykolwiek z ich klientów podlega sankcjom czy innym środkom ograniczającym, związanym z zapobieganiem finansowaniu terroryzmu czy praniu pieniędzy.

Czytaj więcej

Już blisko 18,7 mln Polaków korzysta z bankowości mobilnej

Opłaty bez zmian

Znakomitą wiadomością dla klientów dostawców usług płatniczych jest to, że nie będą mogli oni narzucać za natychmiastowe polecenia przelewu opłat wyższych niż te, które pobierają za „nie natychmiastowe” transakcje.

Nowe przepisy wchodzą w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 12 miesięcy na zastosowanie rozporządzenia.

Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”