Lloyds i Barclays chcą mocno ciąć zatrudnienie

Pierwszy bank zamierza przeprowadzić konsultacje z załogą nt. reorganizacji, która może oznaczać zmniejszenie zatrudnienia o 2500 ludzi. Drugi chce zaoszczędzić miliard funtów, co może oznaczać likwidację 2 tys. etatów.

Publikacja: 26.11.2023 16:19

Lloyds i Barclays chcą mocno ciąć zatrudnienie

Foto: Bloomberg

Lloyds jest największym brytyjskim bankiem powszechnym z największą liczbą oddziałów. W najbliższym tygodniu zacznie konsultacje dotyczące liczby pracowników włącznie z analitykami i szefami odpowiedzialnymi za dany produkt. Zagrożone likwidacją jest ok. 2500 etatów, jest też możliwe utworzenie 120 nowych.

- Przechodzimy ewolucję i przekształcamy działalność, aby można było robić więcej dla naszych klientów i oferować im produkty i usługi, jakich potrzebują — wyjaśniła osoba z działu prasowego banku nie wdając się w rozważania, jak duże mają być te cięcia.

Czytaj więcej

Barclays Bank chce przenieść europejską siedzibę z Dublina do Paryża

Podobna informacja dotarła do Reutera o planach banku Barclays. Jego kierownictwo przegląda propozycje zwiększenia rentowności. W razie ich pełnej realizacji może zostać zlikwidowane 1500-2000 miejsc pracy. Potencjalna kompresja etatów dotyczyłaby zasadniczo działu usług nazywanego BX i byłaby ogłoszona jako część szerszych działań mających na celu zmniejszenie wydatków banku o nawet miliard funtów w ciągu kilku lat.

Według analityków, wielkość możliwych oszczędności — miliard to ok. 7 proc. rocznych kosztów operacyjnych, które w 2022 r. wyniosły 15 mld funtów — uspokoiłaby inwestorów, bo z prognoz rynkowych wynika, że restrukturyzacja banku kosztowałaby 500 mln-1,5 mld funtów bez konkretów co do uzyskanych oszczędności.

Barclays starał się zmniejszyć swe koszty w ostatnich latach, redukował premie, zatrudnienie w działach detalicznym i inwestycyjnym, ale nie w BX, utworzonym w 2017 r. dla wspierania dwóch najważniejszych działów: bankowości detalicznej i międzynarodowej. Załoga zwiększyła się z 20 tys. w końcu 2017 r. do 22 300 na koniec 2022 r., a roczne koszty płacowe w BX do 2 mld funtów z 1,8 mld.

Większość brytyjskich banków osiągnęła duże zyski na skutek wyższych stóp procentowych, które zwiększyły przychody z udzielanych kredytów. Z kolei obawy inwestorów dotyczące rosnącej konkurencji banków o gotówkę tych, co chcą oszczędzać i możliwe nieterminowe spłacanie kredytów w warunkach kryzysu kosztów utrzymania wywierają ujemny wpływ na sektor bankowy.

Banki
Czy Raiffeisen prał rosyjskie pieniądze? Śledztwo jest w toku
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Banki
Pekao zarobił niemal cztery razy więcej niż rok wcześniej
Banki
Banknoty z portretem króla Karola III wejdą do obiegu latem
Banki
Tąpnięcie na rosyjskim rynku finansowym. Kreml zamyka bank oligarchów
Banki
Wakacje kredytowe 2024 nadal w zawieszeniu