Sądy w większości orzekają na rzecz frankowiczów

W tym roku zapadło już niemal dwa razy więcej wyroków w sprawie kredytów we frankach niż rok wcześniej. Zdecydowana większość z nich, aż 97 proc., jest korzystna dla konsumentów.

Publikacja: 23.11.2023 03:00

W tym roku zapadło już niemal dwa razy więcej wyroków w sprawie kredytów we frankach niż rok wcześni

W tym roku zapadło już niemal dwa razy więcej wyroków w sprawie kredytów we frankach niż rok wcześniej

Foto: Bloomberg

W okresie styczeń–wrzesień 2023 r. sądy wydały co najmniej 11 187 wyroków w sprawach frankowych – wynika z danych zebranych przez kancelarię Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy. Mowa o liczbie minimalnej, ponieważ ogólna baza wyroków w tej kwestii nie istnieje, a kancelarie prawne zbierają dane „ręcznie”, śledząc na bieżąco sytuację.

Rzeczpospolita

Spośród wszystkich rozstrzygnięć w tym okresie, aż 10 850 przypadków (97 proc.) to wygrana frankowiczów. Zwykle wygrana oznacza stwierdzenie nieważności umowy kredytowej, co dotyczy aż 96 proc. korzystnych rozstrzygnięć (10 446 przypadków). Innym rozwiązaniem może tu być tzw. odfrankowienie (PLN+LIBOR), gdy umowa dalej obowiązuje, jednak jako kredyt złotowy ze stawką LIBOR.

W tym roku, do końca września, banki wygrały tylko w 303 sprawach (czyli 2,7 proc.). W 58 sprawach przegrana frankowiczów oznaczała możliwość zastosowania w umowie średniego kursu NBP.

– Warta podkreślenia jest wysoka liczba wyroków prawomocnych, tj. rozstrzygnięć podjętych przez sądy II instancji, kończące postępowania – zaznacza Wojciech Bochenek, autor analizy, radca prawny kancelarii Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy. W analizowanym okresie zapadło 2135 takich wyroków, a 99 proc. przyznawało rację frankowiczom. Tylko 1 proc. to wygrana banku, zaś 0,3 proc. spraw zostało uchylonych i skierowanych do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji.

Czytaj więcej

Wzbiera fala pozwów frankowych

W porównaniu z trzema pierwszymi kwartałami 2022 r. widać znaczący wzrost liczby wydawanych wyroków zarówno przez sądy I, jak i II instancji. Ogółem liczba ta wzrosła o 85 proc., a jeśli chodzi o sądy II instancji – aż o 134 proc.

– W 2023 r. odsetek spraw wygrywanych przez kredytobiorców utrzymuje się na wysokim poziomie 97 proc., podobnie jak to było w 2022 r. W zakresie zapadających orzeczeń wyraźnie widać dominację rozstrzygnięć stwierdzających nieważność umowy kredytowej, co jest zgodne z ukształtowaną linią orzeczniczą przez sądy powszechne – komentuje Bochenek.

Podobnie kształtują się statystyki dotyczące poszczególnych banków. Przykładowo, wobec mBanku rozstrzygnęło się 1936 spraw (to najwięcej w zestawieniu za I–IX 2023 r.), z czego 92,5 proc. to unieważnienie umowy (łącznie frankowicze wygrali w 97,6 proc. przypadków).

Czytaj więcej

Raty kredytów frankowych mogą być rekordowe

Klienci PKO BP uzyskali wyrok w 1744 sprawach, przy czym 95,4 proc. to unieważnienie umowy (a łącznie 97,1 proc. to wygrana frankowiczów). Bardzo dużo tegorocznych orzeczeń sądowych w sprawach kredytów CHF dotyczyło też Millennium (1693 wyroki), BPH (1413), Santander BP razem z Santander Consumer Bank (1400) i Raiffeisen Bank (1256).

W kolejnych miesiącach i kwartałach należy się spodziewać jeszcze większej liczby wyroków w sprawach frankowych. Nowych pozwów wciąż bowiem przybywa – według danych Związku Banku Polskich na koniec sierpnia było ich już prawie 140 tys. wobec 110 tys. na koniec 2022 r. A kancelarie frankowe są przekonane, że kolejne rozstrzygnięcia sądowe będą równie korzystne dla ich klientów, co dotychczas.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym