Milionowe zarobki prezesów banków. Policzyliśmy kto dostaje najwięcej

Najlepiej w Polsce opłacani są szefowie banków zagranicznych – na ich tle zarobki podmiotów z udziałem Skarbu Państwa wydają się nawet skromne. Ale i tak w 2022 r. były to kwoty sześciocyfrowe – wynika z naszej analizy.

Publikacja: 14.03.2023 14:05

Milionowe zarobki prezesów banków. Policzyliśmy kto dostaje najwięcej

Foto: Bloomberg

Większość banków notowanych na giełdzie przedstawiła już swoje sprawozdanie z działalności za 2022 r. Sprawdziliśmy więc, ile w minionym roku zarobili ich prezesi i ile wynosiły koszty zarządu ogółem.

Sam fakt, że szefowie największych kredytobiorców zarabiają miliony złotych już chyba nikogo nie dziwi, ale warto zwrócić uwagę na duże zróżnicowanie pod względem kwot nominalnych i zmian w porównaniu z 2021 r.

Czytaj więcej

Duży zysk banków w nieprzewidywalnym 2022 r.

I tak, najlepiej opłacanym prezesem w 2022 r. okazał się Michał Gajewski, szef Santander Bank Polska. Jego łączne zarobki (biorąc pod uwagę wszystkie składowe wynagrodzenia) sięgnęły ok. 6,1 mln zł, co oznacza wzrost o 29 proc. rok do roku. Przy czym jego wynagrodzenia stałe zwiększyło się o 12 proc. do 3,1 mln zł, za to znacząco wzrosło wynagrodzenie zmienne (w tym uwzględniające premie za wyniki) – o 56 proc. do 2,9 mln zł.

Na drugim miejscu uplasował się Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium z łącznymi zarobkami na poziomie 4,9 mln zł (o 16 proc. więcej rok do roku). Ciekawe, że samo wynagrodzenie zasadnicze nie zmieniło się w 2022 r. w porównaniu z 2021 i wynosiło ok. 2,3 mln zł. Za to pozostałe składowe (w tym część, która dopiero ma być zatwierdzona przez WZA) wzrosły o 36 proc. do 2,6 mln zł.

Trzecie miejsce przypadło w tym roku Przemysławowi Gdańskiemu, prezesowi BNP Paribas Bank Polska, który zarobił w minionym roku 4,4 mln zł (z czego wynagrodzenie stałe to 2,4 mln zł), czyli o 23 proc. więcej niż w 2021 r.

Czytaj więcej

Milionowe pensje w państwowych firmach. BGK i NBP płacą najlepiej

Bardzo dobrze opłacany jest również szef mBanku, Cezary Stypułkowski – to 4,4 mln zł łącznego wynagrodzenia za minionym rok. Ale w porównaniu z 2021 r. oznacza to spadek o ok. 3 proc.

Na tle płac w podmiotach z większościowym udziałem kapitału zagranicznego, zarobki w bankach „polskich”, gdzie dominującym właścicielem jest Skarb Państwa, wydają się stosunkowo „skromne”.

Leszek Skiba, prezes Banku Pekao dostał za miniony rok 1,9 mln zł (z czego 1,1 mln zł to wynagrodzenie stałe). Ale oznacza to wzrost aż o 54 proc., co jest największą roczną dynamiką (wśród tych banków, gdzie taka analiza jest możliwa).

Czytaj więcej

Banki mniej zarobiły, ale zarządy kosztowały więcej

Z kolei Grzegorz Olszewski, prezes Alior Banku zarobił łącznie 1,2 mln zł w 2022 r. Rok wcześniej było to 114 tys., ale Olszewski sprawuje swoją funkcję od listopada 2021 r.

Jeszcze bardziej skomplikowana jest sytuacja lidera rynki – PKO Bank Polski. W ubiegłym roku w fotelu prezesa (tudzież p.o. prezesa) zasiadały dwie osoby (a w 2021 r. – trzy osoby). W związku z tym Paweł Gruza zarobił ok. 425 tys. zł, a Iwona Duda – 1125 tys. zł.

Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji
Banki
Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Banki
Adam Glapiński wchodzi w buty polityka? Kotecki: tak to wygląda przed wyborami
Banki
Coraz większy nawis depozytów nad kredytami