Komisja Nadzoru Finansowego odniosła się do apeli deweloperów o poluzowanie Rekomendacji S – nakazującej bankom badanie, czy osoba wnioskująca o kredyt byłaby w stanie obsługiwać pożyczkę przy stopie referencyjnej o jeszcze 5 pkt proc. wyższej od bieżącej (czyli aktualnie 11,75 proc.). Zdaniem deweloperów – ale podobny apel wystosował niedawno Związek Banków Polskich – to zbyt daleko idąca restrykcja, szczególnie przy kredytach z okresowo stałą stopą. Deweloperzy argumentują, że zdławienie popytu i ograniczenie podaży będzie miało konsekwencje dla wielu gałęzi gospodarki.
KNF już wcześniej sygnalizowała, że nie widzi przesłanek do zmiany Rekomendacji S, teraz wystosowała formalną odpowiedź w związku ze wzmożoną aktywnością firm deweloperskich oraz powiązanych z nimi analityków skupioną na pogarszającej się sytuacji na rynku budownictwa mieszkaniowego.
Czytaj więcej
Dotychczasowa polityka pieniężna była dla Polaków całkowicie niewiarygodna, o czym świadczą wysokie oczekiwania inflacyjne – ocenia prof. Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.
„Jeśli deweloperzy rzeczywiście kierują się realną troską o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, mają w tym zakresie możliwość dostosowania własnej polityki marżowej. Z danych Urzędu KNF wynika, że średnia rentowność brutto sektora deweloperskiego na sprzedaży za 2021 r. wyniosła 31 proc.. a za I połowę 2022 r. – 29,4 proc. (w oparciu o sprawozdania spółek z GPW i Catalyst – red.). Formułowane obecnie postulaty dotyczące poluzowania ostrożnościowego podejścia nadzoru w imię zwiększenia dostępności do kredytu na nabycie nieruchomości brzmią niepokojąco zwłaszcza w kontekście analogicznej, historycznej dyskusji w sprawie dostępności kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka, która odbyła się w 2006 r. przy próbie ograniczenia przez organ nadzoru ryzyka związanego z tymi produktami, za pomocą – na co warto zwrócić uwagę – zaleceń w ramach Rekomendacji S. Podobnie jak dziś, działania nadzoru uznawano wtedy za szczególnie dotkliwe wobec młodych ludzi, których pozbawić miano możliwości realizacji marzeń o posiadaniu własnego mieszkania. Z negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska mierzymy się do tej pory i wiele wskazuje na to, że mierzyć będziemy się jeszcze przez długi czas. Z pewnością warto wyciągać wnioski z historii” – czytamy w ripoście KNF.
Czytaj więcej
Mimo zawirowań geopolitycznych i makroekonomicznych globalni inwestorzy lokują w magazynach, biurach i PRS nad Wisłą.