PKO BP otrzymał w piątek decyzję Komisji Nadzoru Finansowego dodatkowego wymogu kapitałowego, obowiązującego ponad wysokość wynikającą z przepisów unijnych. To rewizja nadanych przez KNF równo dwa lata temu buforów polskim bankom mającym hipoteki walutowe.
KNF zaleciła utrzymywanie przez utrzymywanie na poziomie jednostkowym dodatkowego bufora w wysokości 0,66 p.p., ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego (TCR) i w wysokości 0,50 p.p. ponad wartość współczynnika kapitału podstawowego (Tier 1). Decyzja KNF ma moc ostatecznej decyzji administracyjnej i podlega natychmiastowemu wykonaniu.
Oznacza to obniżkę buforów, bo dotychczas ten największy bank w Polsce utrzymywał bufory w wysokości 0,83 p.p. dla TCR i 0,62 p.p. dla Tier 1. Bank podaje, że już spełnia wymogi KNF w zakresie minimalnych współczynników kapitałowych, zarówno w ujęciu jednostkowym jak i skonsolidowanym.
Jednak w IV kwartale i na początku nowego roku zajdzie sporo zmian w wpływających na aktywa ważone ryzykiem banków a więc i ich współczynniki wypłacalności (głównie chodzi o wzrost wagi ryzyka ze 100 do 150 proc. dla hipotek walutowych i wejście w życie standardu rachunkowości IFRS 9), więc „efekt netto" wszystkich zmian niekoniecznie musi oznaczać zmniejszenie wymaganych dla banku współczynników kapitałowych. Może okazać się, że pomimo zmniejszenia buforu nie zwiększy się nadwyżka współczynników wypłacalności osiąganych przez bank w porównaniu z wymaganymi przez nadzór poziomami. Będzie to istotne z punktu widzenia możliwości banku do wypłaty dywidendy (lada dzień KNF przedstawi politykę dywidendową w tym zakresie).