Trzęsienie ziemi w PKO BP: Prezes odchodzi, kurs akcji spada

Ledwie cztery miesiące Jan Emeryk Rościszewski był prezesem największego banku w Polsce. Odwołano dwóch wiceprezesów. Notowania akcji spadają.

Publikacja: 14.10.2021 13:13

Jan Emeryk Rościszewski, prezes PKO BP

Jan Emeryk Rościszewski, prezes PKO BP

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

PKO BP podał w raporcie bieżącym, że prezes Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji prezesa i składu zarządu z dniem 22 października. Stanowisko to piastował od połowy czerwca tego roku, po tym jak rada nadzorcza powołała go po nagłej rezygnacji Zbigniewa Jagiełły.

Dzisiaj odbyło się posiedzenie przebudowanej rady nadzorczej PKO BP, podczas którego odwołano wiceprezesów Rafała Antczaka i Jakuba Papierskiego. Ten pierwszy odpowiadał za bankowość przedsiębiorstw, drugi za inwestycyjną. O ich usunięciu ze składu zarządu spekulowano już podczas czerwcowych zmian w zarządzie, ale nie udało się tego zrobić ze względu na rozkład głosów w radzie nadzorczej. Jednak we wtorek Skarb Państwa przeprowadził podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia dwie zmiany w nadzorze: odwołano Zbigniewa Hajłasza, a dzień wcześniej sam zrezygnował Piotr Sadownik. To ludzie kojarzeni z obozem premiera Mateusza Morawieckiego. W ich miejsce powołano Tomasza Kuczura i Bogdana Szafrańskiego na wniosek złożony przez Skarb Państwa (Ministerstwo Aktywów Państwowych, którym kieruje Jacek Sasin). To oznacza, że wpływy premiera Morawieckiego w PKO BP mocno zmalały na korzyść obozu związanego głównym rdzeniem PiS (wicepremier Sasin, szef rady nadzorczej PKO BP Maciej Łopiński i wiceszef Wojciech Jasiński).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Banki
BGK udzielił kredytu na przebudowę i modernizację hotelu w centrum… Rzymu
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama