Nie ujawniono szczegółów porozumienia. Transakcja ma zostać sfinalizowana do 31 lipca.

Utworzona w 2004 r.,GMAC CF Sp. z o.o. jest największą w Polsce firmą faktoringową, zatrudniającą 29 osób.

- Polska jest gwałtownie rozwijającą się gospodarką i widzimy tu silny popyt na faktoring oraz powiązane z nim produkty i usługi - oświadcza SEB.

GMAC należał niegdyś do amerykańskiej firmy motoryzacyjnej General Motors. W 2006 r. GM sprzedał 51 proc. akcji funduszowi private equity Cerberus Capital Management.

16 czerwca Moody's obniżył i tak już niski rating długu GMAC - powodem są kłopoty ResCap (Residential Capital), firmy zależnej od GMAC, udzielającej pożyczek hipotecznych.

Nie pomógł fakt, że w czerwcu ResCap i GMAC pozyskały od inwestorów ogromną kwotę 60 mld dolarów. Pieniądze miały zapewnić płynność i dalsze funkcjonowanie. Mimo to akcje GMAC dalej spadają a firma wyprzedaje aktywa.

Skandinaviska Enskilda Banken

(SEB) to grupa finansowa z Północnej Europy. Skupia się głównie na usługach bankowych w Szwecji, Niemczech i krajach bałtyckich. Ma przedstawicielstwa w Polsce, na Ukrainie i w Rosji. Zajmuje się też ubezpieczeniami na życie. W Polsce SEB w latach 1998-2006 był współwłaścicielem Banku Ochrony Środowiska.