Jak ustaliła „Rz", Trybunał Konstytucyjny 15 marca 2012 r. przesłał prezydentowi wyrok w sprawie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, który zapadł 12 stycznia.
Trybunał zakwestionował dwa artykuły. Jeden ze względu na to, że wykluczał tworzenie i zwoływanie walnego zgromadzenia jako organu kasy i zmuszał je do korzystania z pośrednio wybieranych zebrań przedstawicieli.
Drugi niekonstytucyjny przepis miał chronić oszczędności członków SKOK, ale tylko w latach 2009 – 2010, i dziś stał się już prawnie „pusty i bezprzedmiotowy", choć TK podkreślał wartość takiej gwarancji. Jednocześnie Trybunał stwierdził, że zakwestionowane przepisy nie są nierozerwalnie związane z całą ustawą. Prezydent może więc ją podpisać lub skierować do Sejmu do poprawki.
Na razie czeka na opinię marszałka Sejmu (nie udało nam się ustalić, czy wyrok Trybunału już wpłynął do kancelarii marszałka). Kancelaria Prezydenta w odpowiedzi „Rz" wyjaśnia na piśmie, że zasięgnięcie przez głowę państwa opinii marszałka Sejmu jest obowiązkowe. Na jej podstawie prezydent Komorowski podejmie decyzję, od której zależy dalsze postępowanie, w tym także ewentualny termin podpisania ustawy i w konsekwencji jej wejście w życie. Jeśli Bronisław Komorowski nie podpisze ustawy bez zakwestionowanych przepisów, to zwróci ją do Sejmu w celu usunięcia niezgodności.
Wejście w życie nowych przepisów oznaczałoby, że kasy, które mają już 2,3 mln członków oraz 14 mld zł zebranych depozytów, będą –podobnie jak inne instytucje finansowe – kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Teraz SKOK podlegają jedynie Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej (prezes Kasy Krajowej Grzegorz Bierecki został senatorem z listy PiS), więc w praktyce nie obejmuje ich zewnętrzny nadzór. W pierwszym okresie po ewentualnym objęciu SKOK publicznym nadzorem istotna będzie ocena sytuacji finansowej kas, identyfikacja najpoważniejszych rodzajów ryzyka występujących w ich działalności, a w razie konieczności także zastosowanie odpowiednich działań nadzorczych. Ustawa zobowiązuje kasy, by w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia jej w życie przeprowadziły audyt zewnętrzny i przekazały jego wyniki m.in. KNF i Narodowemu Bankowi Polskiemu.