Francuska grupa BNP Paribas przejmie od Rabobanku 98,5 proc. akcji BGŻ za 4,2 mld zł,  czyli ok. 1 mld euro. – Rabobank powinien być zadowolony z uzyskanej ceny. Jest na poziomie 1,2 wartości księgowej, więc trochę wyższa od tej, jaką PKO BP zapłacił za Nordeę  – ocenia Michał Konarski, analityk Domu Inwestycyjnego mBanku.

Ważna nie tylko cena

Sprzedającemu, czyli Rabobankowi w transakcji doradzał bank inwestycyjny Rothschild. – Zdecydowała przede wszystkim cena, ale brane pod uwagę były także inne czynniki, takie jak przyszłość i integralność BGŻ oraz ryzyko wykonania transakcji. Warto podkreślić, że transakcja została bardzo szybko przeprowadzona i  czas, jaki minął od wyrażenia zainteresowania do podjęcia ostatecznej decyzji przez kupującego, był rekordowo krótki – mówi Jacek Chwedoruk zarządzający warszawskim biurem Rothschild.

Eksperci widzą potencjał do osiągnięcia synergii w połączonym banku. BGŻ specjalizuje się w obsłudze sektora rolno-spożywczego, ma ponad 1,14 mln klientów detalicznych i obsługuje ponad 13 tys. większych firm. Ma też internetowe ramię oszczędnościowo-inwestycyjne BGŻ Optima.

Z kolei domeną BNP Paribas jest bankowość korporacyjna, ale jest też mocny w kredytach konsumpcyjnych. Ma ponad 360 tys. klientów indywidualnych, obsługuje 3 tys. dużych korporacji i ponad 33 tys.  małych i średnich firm.

Połączony bank będzie siódmy w Polsce pod względem liczby placówek. – Jesteśmy przekonani, że połączenie doświadczenia BGŻ, w szczególności w bankowości dla sektora rolno-spożywczego oraz bankowości mobilnej z dotychczasową działalnością BNP Paribas Banku Polska, pozwoli na stworzenie unikalnego banku ze znaczącymi perspektywami rozwoju na polskim rynku – ocenia Stefaan Decraene, członek komitetu wykonawczego BNP Paribas.

Według informacji „Rz" Rabobank szukał chętnego na BGŻ od wiosny tego roku. W trakcie prowadzonych negocjacji zmieniali się faworyci.  Już na początku października pisaliśmy, że francuski  BNP jest zdeterminowany i mocno zaangażowany w ten proces. Ale w negocjacjach uczestniczyły też  Unicredit, Santander oraz  PZU, choć polski ubezpieczyciel nie potwierdził tego oficjalnie.

Z naszych ustaleń wynika, że PZU był zainteresowany transakcją łączoną, czyli  przejęciem BGŻ oraz 30-procentowego pakietu akcji Alior Banku od Carlo Tassara,  a następnie połączeniem obu banków. Dlatego w obecnej sytuacji nie będzie już się starał przejąć pakietu akcji Alior Banku. PZU nie udziela komentarza w tej sprawie.

Decyzja nadzoru

Do sfinalizowania transakcji zmiany inwestora BGŻ konieczna będzie zgoda Komisji Nadzoru Finansowego. – Będziemy weryfikować powody, dla których grupa Rabo zdecydowała o zmianie strategii obecności na polskim rynku – mówi Łukasz Dajnowicz z KNF. Dodaje, że zarówno przy tym, jak i w procesie oceny ewentualnego wniosku BNP Paribas, będą brane pod uwagę m.in. wyniki przeglądu jakości aktywów banków ze strefy euro, który w przyszłym roku przeprowadzi Europejski Bank Centralny.

Jeszcze niedawno w wywiadzie dla „Rz" Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF, mówił, że do nadzoru nie wpłynęła informacja o zamiarze sprzedaży BGŻ.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

EMISJA DLA WYBRANYCH

Alior szuka kapitału i ekspresowo sprzedaje nowe akcje

W czwartek rano ruszyły zapisy na przeszło 6,36 mln akcji Alior Banku. Po jedenastu godzinach subskrypcja się zakończyła. W ten ekspresowy sposób Alior zamierza powiększyć kapitał zakładowy. Ankietowani przez nas rynkowi eksperci nie kryją zdziwienia prywatną formą emisji. Zarząd banku odpowiada zaś, że to najszybszy sposób pozyskania kapitału. Co więcej, wariant ten pozwala na wykorzystanie sprzyjającej koniunktury na giełdzie. Dzięki emisji walorów kapitał zakładowy banku wzrośnie z 635,83 mln zł do nawet 699,4 mln zł. Podniesienie funduszy to efekt rekomendacji KNF dotyczącej sposobu księgowania bancassurance. Gdy w połowie października Alior poinformował o zmianie rozliczania przychodów z tej działalności, w wyniku której zysk netto w III kw. zmniejszy się o 105 mln zł, kurs banku spadł o 20 proc. —sob