WEF: zmienić przepisy ws. prania pieniędzy

Organy nadzoru finansowego i banki centralne powinny zmienić przepisy stosowane w walce z praniem pieniędzy, aby powstrzymać ten proceder i zahamować finansowanie ekstremistów, bo inaczej niektórym wschodzącym rynkom grozi zastój — uważa przedstawiciel WEF

Publikacja: 30.08.2015 16:09

Były minister finansów Szwecji, Anders Borg, obecnie przewodniczący inicjatywy Światowego Forum Gospodarczego WEF na rzecz promowania długotrwałego wzrostu gospodarczego ulepszonym systemem finansowym, uważa, że potrzebne są szybkie działania. — W ostatnim roku mieliśmy do czynienia z rosnącym ryzykiem zostania krajów na uboczu bez większego dostępu do systemu finansowego — powiedział Szwed.

Banki są pod presją, by podejmowały skomplikowane kontrole transgranicznych transakcji finansowych, co może zaszkodzić przepływom przekazów pieniężnych do wielu krajów, od Somalii po Meksyk. Pożyczkodawcy wycofują się z pewnych krajów, bo są pod międzynarodową presją, której przewodzą Stany, by nie tylko znały swych klientów, ale także z kim oni robią interesy, co okazuje się kosztowne zwłaszcza przy małych zyskach — wyjaśnił Borg.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki