Niewypał fuzji Intesa — Generali

Największy włoski bank detaliczny Intesa Sanpaolo zrezygnował z projektu związania się z liderem ubezpieczeń na półwyspie, Assicurazioni Generali, bo akcjonariusze nic nie zyskają

Publikacja: 26.02.2017 14:09

Niewypał fuzji Intesa — Generali

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek

Fuzja Intesa-Generali doprowadziłaby do powstania grupy finansowej o kapitalizacji giełdowej 60 mld euro, ale o ile rezygnacja przez bank z zamiaru połączenia się uwalnia Generali od apetytu rodzimej firmy, o tyle narada to towarzystwo ubezpieczeniowe na możliwą ofertę przejęcia go z zagranicy.

Zmiany personalne w kierownictwie towarzystwa i zawirowania polityczne w Rzymie wywołały w ostatnich miesiącach spekulacje w mediach o zainteresowaniu się Generali przez francuską Axa, niemiecki Allianz i szwajcarską Zurich Insurance Group. Axa zaprzeczyła jednak, by interesowało ją Generali.

Towarzystwo, którego największym akcjonariuszem jest wpływowy bank Mediobanca, jest uważane przez władze w Rzymie za strategiczne dobro z racji grubości posiadanego portfela obligacji skarbu państwa.

W styczniu Intesa Sanpaolo ujawnił, że bada możliwość związania się z Generali po informacjach prasowych, które zmusiły go do ujawnienia tego wcześniej niż chciał. Prezes Intesa, Carlo Messina oświadczył na początku lutego, że jego grupa nie zamierza poświęcać swego podstawowego kapitału i polityki szczodrej dywidendy.

„Dyrekcja zakończyła ocenę i nie widzi możliwości odpowiadających kryteriom określającym opcje wzrostu grupy" — stwierdza obecny komunikat banku. Wśród tych kryteriów oceny atrakcyjności fuzji/ kupna aktywów znajdują się tworzenie wartości dla akcjonariuszy i utrzymanie podstawy własnego kapitału, należącego do jednego z najsolidniejszych we Włoszech..

Bank zobowiązał się do kontynuowania we własnym zakresie tworzenia i dystrybucji wartości swym akcjonariuszom zgodnie z biznes planem na lata 2014-17. Wyjaśnił, że chce nadal rozwijać działalność w zarządzaniu dużymi majątkami i w ubezpieczeniach nie na życie.

Perspektywa przygody banku z fuzją nie wywołała absolutnie entuzjazmu akcjonariuszy: akcje Intesy staniały na giełdzie w Mediolanie o 16 proc. od czasu pierwszych informacji o interesowaniu się Generali. Akcje tego towarzystwa zyskały w tym czasie 3 proc.

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne