Styl życia

Żaby śpiewają nad Mekongiem

Nietoperz Murina beelzebub
WWF
Żaba śpiewająca jak ptak, ryba żyjąca w głębinach i nietoperz o demonicznym wyglądzie - to niektóre spośród 126 nowych gatunków zwierząt i roślin, odkrytych przez naukowców w dorzeczu Mekongu
Cały raport (po angielsku). Plik PDF 1,56 MB
Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF przygotowała raport „Extra Terrestrial", w którym opisuje najciekawsze nowo poznane gatunki. Wśród gatunków opisanych w raporcie jest nietoperz, który ze względu na demoniczny wygląd został nazwany przez naukowców belzebubem. Ssak ten żyje w lasach tropikalnych, podobnie jak nowo odkryty gatunek żaby drzewnej (Gracixalus quangi). Wyróżnia się ona oryginalnym sposobem komunikacji. Podczas, gdy samce większości gatunków wydają podobne do siebie, powtarzalne dźwięki, samce tej żaby wabią samiczki bogatą gamą gwizdów podobnych do śpiewu ptaków.
Śpiewająca żaba Gracixalus quangi - posłuchaj! - Odkrycia naukowców potwierdzają, że dorzecze Mekongu tętni życiem i że różnorodność biologiczna w tym rejonie jest bardzo wysoka – mówi Nick Cox z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. - Jednak wiele gatunków już teraz musi walczyć o przetrwanie w obliczu wycinania lasów tropikalnych i zanikania naturalnych siedlisk. W ciągu ostatnich 40 lat wycięto ponad 30 procent lasów w dorzeczu Mekongu. W wodach Mekongu żyje 850 gatunków ryb. W 2011 roku naukowcy odkryli w wietnamskim odcinku rzeki gatunek ryby Clarias gracilentus, która potrafi przemieszczać się po lądzie. Wykorzystuje w tym celu płetwy piersiowe i przesuwa się do przodu wykonując ruchy podobne, jak wąż. Na tajlandzkim odcinku rzeki odkryto miniaturową rybę o długości 2 cm (Boraras naevus), a na terytorium Laosu zidentyfikowano nowy gatunek ryby z rodziny sumowatych (Bangana musaei). Jej charakterystyczne różowo-perłowe ubarwienie wiąże się z trybem życia – większość czasu spędza w podwodnych jaskiniach, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Ryba jest ślepa, bo w zupełnych ciemnościzch nie potrzebuje wzroku. Bogactwu gatunkowemu ryb żyjących w Mekongu zagraża budowana w Laosie zapora Xayaburi, pierwsza z 11 planowanych. Tama zaburzy ciągłość rzeki i utrudni rozmnażanie wędrownym gatunkom ryb. Tymczasem łowiska w Mekongu stanowią źródło pożywienia i utrzymania dla 80 procent mieszkańców doliny rzeki, czyli prawie 50 milionów ludzi. Komisja do spraw Mekongu, utworzona przez Wietnam, Kambodżę, Tajlandię i Laos, zadecydowała w 2011 roku, że trzeba będzie przeprowadzić dodatkowe badania nad wpływem zapór na środowisko. Pomimo apeli organizacji pozarządowych, do dziś nie podjęto jednak żadnych działań. Opracowany przez WWF raport „Extra Terrestrial" przybliża sylwetki 10 gatunków, spośród 82 roślin, 13 ryb, 21 gadów, 5 płazów i 5 ssaków odkrytych w 2011 roku. W ciągu ostatnich 15 lat w dorzeczu Mekongu odkryto 1710 nowych gatunków roślin i zwierząt.
Źródło: WWF Polska

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL