fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Obligacje Elbląga zadebiutowały na Catalyst

Elbląg to pierwsze miasto w tym roku, którego obligacje zadebiutowały na rynku Catalyst
Miasto z województwa warmińsko-mazurskiego jest pierwszym samorządem, który skorzystał z promocji 30-proc. obniżki opłat pobieranych przez Giełdę Papierów Wartościowych i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Dotyczy ona opłaty za obsługę obligacji na Catalyst oraz opłaty rejestracyjnej.
Emisja obligacji dla miasta Elbląg na kwotę 107 mln zł jest drugą pod względem wielkości emisją papierów komunalnych przeprowadzonych w tym roku. Organizatorem emisji jest Pekao.
- Emisja obligacji to w dzisiejszych czasach optymalne źródło finansowania inwestycji. Rynek Catalyst dodatkowo otwiera dostęp do szerokiego grona inwestorów - mówi Andrzej Kopyrski, wiceprezes banku Pekao.
Obligacje o wartości nominalnej 100 lub 1000 zł  za sztukę będą mogli nabywać m.in. inwestorzy indywidualni, w tym mieszkańcy Elbląga.
Emisja obligacji będzie przeprowadzona w 8 seriach do końca bieżącego roku. Wykup papierów wartościowych z ostatniej serii nastąpi do ostatniego dnia grudnia 2026 r.  Środki pozyskane z emisji obligacji przeznaczone zostaną na pokrycie deficytu budżetowego, w tym na sfinansowanie udziału własnego miasta w zaplanowanych na ten rok inwestycjach.
- 107 milionów złotych - emisja obligacji na tak wysokim poziomie świadczy o szerokim zakresie naszych przedsięwzięć inwestycyjnych. Chcemy maksymalnie wykorzystać środki Unii Europejskiej w ramach - jeszcze perspektywy finansowej 2007- 2013 i zabezpieczyć dofinansowanie do tych projektów – mówi Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga. – Inwestycje zaplanowane w tegorocznym budżecie wynoszą blisko 180 milionów złotych, co stanowi 30 proc. wszystkich wydatków budżetowych.
Według stanu na czerwiec 2012 roku, wartość papierów dłużnych, które zostały wyemitowane za pośrednictwem banku Pekao i wprowadzone na Catalyst, wynosi ponad 4,5 mld zł.
Elbląg jest 11. emitentem, którego papiery są notowane na rynku obrotu.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA