fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy darmowe mieszkanie za granicą ze składkami na ZUS

Pracodawca zapewni lokal mieszkalny pracownikowi oddelegowanemu do pracy do innego państwa członkowskiego, a jego wartość uwzględni w podstawie składek
- Wysłaliśmy pracowników naszego zakładu do pracy w Austrii w celu realizacji umowy zawartej z tamtejszym kontrahentem. Uzyskaliśmy dla nich z ZUS poświadczenie dotyczące ubezpieczeń na formularzach A1. Osoby te będą przebywać za granicą dziesięć miesięcy. Zapewniliśmy im zakwaterowanie i będziemy wypłacać dodatki za rozłąkę.Czy kwoty, które przeznaczamy na wynajęcie lokali dla pracowników, oraz dodatki za rozłąkę trzeba wliczyć do podstawy wymiaru składek na ich ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?Jeżeli ZUS poświadczył pracownikom formularze A1, to ich sytuację ubezpieczeniową regulują polskie przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych, mimo że wykonują pracę w Austrii. Składki na ubezpieczenia tych osób trzeba więc opłacać w Polsce i według polskich przepisów ustalać podstawę ich wymiaru.Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA