fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Euro 2012

Rosyjski związek do kibiców: nie przynoście wstydu Rosji

AFP
Magdalena Lemańska
W odpowiedzi na wszczęcie przez UEFA postępowania dyscyplinarnego w sprawie chuligańskich wybryków rosyjskich kibiców na stadionie we Wrocławiu, Rosyjski Związek Piłki Nożnej zaapelował do goszczących w Polsce Rosjan o szacunek dla ojczyzny i drużyny
W trakcie meczu Rosji z Czechami na boisku pojawiły się race, słychać było wulgarne okrzyki, a na trybunach pojawiły się transparenty z zabronionymi hasłami. Według informacji serwisu telegraph.co.uk. czeski piłkarz Gebre Selassie został obrzucony wyzwiskami, kiedy wykonywał rzut rożny podczas meczu z Rosją. Portal wspomina również o incydencie jaki miał miejsce po meczu we Wrocławiu. Rosyjscy kibice zaatakowali obsługę stadionu. Doszło do bójki, która została sfilmowana. Nagranie z tego incydentu znalazło się w internecie i spowodowało ogromną falę krytyki pod adresem Rosjan.
W sobotę wieczorem UEFA poinformowała, że rozpoczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko rosyjskiej Federacji Piłkarskiej z powodu nieodpowiedniego zachowania kibiców. W reakcji na te wydarzenia Rosyjski Związek Piłki Nożnej wystosował oficjalny dokument, kierowany do kibiców. „Zwracamy się do wszystkich kibiców znajdujących się w Polsce. Pamiętajcie, że reprezentujecie swój kraj. Szanujcie siebie, ojczyznę i swoją drużynę" – czytamy.

„Nikt niczego nie udowodnił"

Jednocześnie jedna z rosyjskich gazet pyta, skąd ta cała nagonka, skoro nikt nie udowodnił, że to na pewno byli Rosjanie. W artykule "Kibice pobici przez stewardów?" opublikowanym w „Komsomolskiej Prawdzie" czytamy: "Na opublikowanym w internecie filmie nic nie pokazuje, że to na pewno byli rosyjscy kibice. Nie mają flag, szalików, a nawet koszulek reprezentacji Rosji. Na stadionie oprócz kibiców rosyjskich i czeskich było sporo Polaków, było widać też ukraińskie flagi. Może więc niesłusznie oskarżeni zostali Rosjanie". Gazeta ubolewa także nad tym, że krytyka skupiła się na Rosjanach: „Po obejrzeniu filmu wcale nie jest też jasne, jak rozpoczął się konflikt. Z jakichś powodów dość szybko nie zareagowała też policja, chociaż w sumie w pobliżu stadionu jej brakowało. Najsmutniejsze, że wszyscy krytykują Rosjan. To przeczy idei mistrzostw, które powinny być świętem jednoczącym narody".

Zakazy stadionowe dla Rosjan

Dwuletnie zakazy stadionowe zasądzono dla dwojga Rosjan, którzy w piątek przed Stadionem Miejskim we Wrocławiu nie zastosowali się do poleceń służb porządkowych. Rosjanie decyzją sądu muszą zapłacić też po 2 tys. zł grzywny. "Zakaz wstępu na imprezy masowe wydał wrocławski sąd w niedzielę 27-letniemu mężczyźnie i 41-letniej kobiecie" - informuje Kamil Rynkiewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Oboje zostali zatrzymani jeszcze w piątek, ale trafili do izby wytrzeźwień. Stamtąd zostali doprowadzeni do sądu. Natomiast policja wciąż identyfikuje kilku innych Rosjan, którzy uczestniczyli w szarpaninie ze stewardami na koronie Stadionu Miejskiego we Wrocławiu. Do szarpaniny doszło w chwilę po tym, jak na płytę boiska upadła wystrzelona raca w trakcie meczu Rosja-Czechy. Jednemu ze stewardów udzielono pomocy medycznej. Policja przejrzała już monitoring ze Stadionu i zna twarze Rosjan. Teraz musi ustalić ich nazwiska. Wrocławska prokuratura wydała już zgodę na publikację wizerunków sześciu najbardziej agresywnych Rosjan. Ich zdjęcia ma już m.in. Straż Graniczna.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA