fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Gips szpachlowy czy tynkarski

Czym się różni gips szpachlowy od tynkarskiego? Sprzedawca w markecie mętnie tłumaczył różnicę. Podobno jednym się łata, a drugim klei ściany?(nazwisko do wiadomości redakcji)
Piotr Idzikowski, kierownik sekcji ds. wprow. nowych wyrobów, Atlas
– Gips szpachlowy i gips tynkarski mają zupełnie inne przeznaczenie. Szpachlowy jest materiałem wykończeniowym przeznaczonym do wykonywania gładzi na podłożach betonowych, tynkach cementowych oraz cementowo-wapiennych i gipsowych. Może być również stosowany do napraw i renowacji powierzchni, czyli wyrównywania niewielkich zagłębień lub rys.
Generalnie służy do wykonywania gładkiej cienkiej warstwy pod malowanie lub tapetowanie w pomieszczeniach suchych.
Nie powinno się go stosować w łazienkach i kuchniach.
Gips tynkarski to wyrób bardziej „gruboskórny”. Służy do wykonywania tynków na sufitach betonowych, wylewanych lub prefabrykowanych oraz na innych gładkich podłożach mineralnych lub nieotynkowanych murach. Można go stosować w pomieszczeniach o normalnej wilgotności powietrza, również w kuchniach i łazienkach.
Obydwa wyroby są sklasyfikowane według normy EN 13279-1: 2004 „Spoiwa gipsowe i tynki gipsowe, część 1: Definicje i wymagania”. Gips szpachlowy sklasyfikowany jest jako tynk gipsowy cienkowarstwowy, natomiast tynkarski jako lekki tynk gipsowy. Różnica w klasyfikacji wynika z parametrów tych wyrobów w zakresie ochrony przed ogniem elementów konstrukcyjnych budynku, wytrzymałości, grubości itp. (z reguły na korzyść tynku gipsowego).
Inną istotną różnicą jest sposób nakładania. Gips szpachlowy nanosi się pacą metalową, zagładzając powierzchnie, tak jak przy wykonywaniu gładzi gipsowej.
Gips tynkarski natomiast narzuca się kielnią lub za pomocą agregatu (w zależności od tego, czy jest to gips tynkarski ręczny, czy maszynowy), wyrównuje łatą H i zagładza pacą stalową. Odpowiednio stwardniały tynk należy zrosić wodą w postaci mgły i zatrzeć pacą gąbkową w celu „wyciągnięcia” na powierzchnię mleczka, które po zmatowieniu należy równomiernie rozprowadzić za pomocą szpachli długiej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA