fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Kilometrowe kolejki po dowód

Kolejka z wnioskami w urzędzie Warszawa Śródmieście
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Kończy się czas na wymianę starych dowodów osobistych na nowe. Jeszcze do końca marca będzie można używać zielonych książeczek, ale gwarancję wymiany dokumentu na czas mają tylko ci, którzy złożą wniosek do końca roku. Do urzędów ustawiają się kilometrowe kolejki.
Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, około 2,5 mln osób wciąż nie wymieniło książeczkowych dowodów osobistych na nowe, z tego 300 tys. złożyło wnioski o wymianę dokumentu. Termin ważności książeczkowych dowodów osobistych upływa 31 marca 2008 r., jednak od 1 stycznia dokumenty te nie będą uprawniały do przekraczania granic Polski - przypomina MSWiA.
Zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych, obywatel polski zamieszkały w Polsce jest obowiązany posiadać dowód osobisty od ukończenia 18 roku życia. Za uchylanie się od posiadania lub wymiany dowodu podlega się karze ograniczenia wolności do jednego miesiąca albo grzywnie (art. 55) w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł. MSWiA zapewnia, że nie będzie prowadziło polityki karania osób, które do dnia 31 grudnia 2007 r. nie złożą wniosków o wymianę dowodu osobistego. "Niemniej nie można wykluczyć, że wobec osób, które będą uchylały się od obowiązku posiadania ważnego dowodu osobistego, po dniu 1 kwietnia 2008 r. zostaną zastosowane sankcje karne" - podkreśla resort.
Jak wyjaśnia MSWiA, osoby przebywające stale za granicą wniosek o wymianę tego dokumentu będą mogły złożyć w dowolnym terminie po przyjeździe do kraju. Resort podkreśla, że placówki dyplomatyczne "nie są upoważnione do pośrednictwa w sprawach wymiany lub wydania dowodów osobistych".
Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA