fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Celińska i Charewicz czytają Białoszewskiego

Materiały Organizatora
Laboratorium Dramatu zaprasza na czytanie dramatów "Stworzenie świata","Wyprawy krzyżowe" i "Osmędeusze" Mirona Białoszewskiego w reżyseriiTadeusza Słobodzianka, z udziałem Stanisławy Celińskiej, Leona Charewicza.
Dyskusję poprowadzi Tadeusz Sobolewski. Czytanie odbędzie się w poniedziałek 17 grudnia o 19:00 na scenie Laboratorium Dramatu przy ul. Olesińskiej 21. Wstęp wolny.
"Stworzenie świata", "Wyprawy krzyżowe" i "Osmędeusze" - trzy programy"Teatru Osobnego" Mirona Białoszewskiego - to trzy specyficzne pastisze,trzy przetrawione wspomnienia młodzieńczych lektur: "Biblii", powieści Sienkiewicza i Kossak-Szczuckiej oraz "Dziadów" Mickiewicza. W tekstach Białoszewskiego objawiają się tajemnicze związki jakie łączą wycinanie"pierwszej krzyżowej" w sklepie mięsnym z wyprawą krzyżową, monstrualne sprzątanie ze stworzeniem świata, cmentarz - z miłością. Dramaty "Osmędeusze" i "Wyprawy krzyżowe" były grane zarówno w domowym Teatrze Osobnym Białoszewskiego, jak i na scenach repertuarowych, dwukrotnie w latach osiemdziesiątych, raz w latach dziewięćdziesiątych. Nadal jednak forma i treść tych utworów nie zostały w pełni wydobyte. Białoszewski powinien być odczytany raz jeszcze - tym razem w kontekście epoki postmodernizmu i dekonstrukcji. Czy był jej wieszczem, czy może pierwszym krytykiem?
Ten cykl to próba powrotu do polskich dramatów, które zostały napisane w poprzednim wieku, a z różnych względów, nie były często wystawiane. Tymczasem każdy z nich niesie ważne przesłanie i ma ciekawą formę. Ten, Baldwin, Przedstawiacz – Leon Charewicz Ta, Hybryda, Pomagierka – Stanisława Celińska Akordeonista - Jarosław Kutera Reżyseria – Tadeusz Słobodzianek Moderator – Tadeusz Sobolewski więcej informacji na stronie: www.tat.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA