fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Działaczka Solidarności nie żyje

Ogrodzenie Stoczni Gdańskiej w 30. rocznicę zakończenia strajku
Fotorzepa, BK Beata Kitowska
W Gdańsku zmarła bohaterka strajków sierpniowych, Maryla Płońska. Działaczka Wolnych Związków Zawodowych 16 sierpnia 1980 r. ratowała strajk wspólnie z Anną Walentynowicz i Aliną Pieńkowską. Była chora na raka
Maryla Płońska urodziła się w 1957 w Gdańsku. Ukończyła Technikum Mechaniczno - Elektryczne w Gdańsku, studiowała na Politechnice Gdańskiej na wydziale chemii. Pod koniec lat 70. była współpracowniczką z ROPCiO, działała w WZZ Wybrzeże. Była współzałożycielką, członkiem redakcji i autorką niezależnego pisma WZZ Wybrzeże „Robotnik Wybrzeża".
Współorganizowała niezależne obchody rocznicy Grudnia '70 w Gdańsku. Przemawiała w imieniu WZZ Wybrzeża podczas uroczystości pod bramą Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W 1980 roku była współautorką z Bogdanem Borusewiczem, Janem Karandziejem, Joanną i Andrzejem Gwiazdami, Aliną Pienkowską i Lechem Wałęsą odezwy wzywającej stoczniowców do obrony zwolnionej z pracy Anny Walentynowicz.
Brała udział w formułowaniu 21 postulatów, organizowała biuro tłumaczeń dla dziennikarzy zagranicznych. Zniechęcona konfliktami w kierownictwie „Solidarności" wycofała się z działalności związkowej.
Na początku lat 80. udzielała korepetycji, pracowała dorywczo, wykonywała tłumaczenia oraz prace kreślarskie, pracowała jako bibliotekarka w Gdańsku.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA