fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Bankowóz pozwala na oszczędności podatkowe

www.sxc.hu
Kupując zwykły samochód dla firmy, podatnik może odliczyć 60 proc. VAT, nie więcej niż 6000 zł. Wystarczy jednak wyposażyć go w kilka dodatkowych elementów, m.in. specjalny pojemnik, modułowy system alarmowy, immobiliser, GPS, a stanie się bankowozem typu C. A takie auto daje możliwość pełnego odzyskania 23 proc. VAT. I to niezależnie od tego, czy samochód kosztuje 100 tys. zł czy 20 tys. zł.
Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, potwierdza, że po tym, gdy w przepisach pojawiła się nowa kategoria – bankowóz typu C, który nie wymaga pełnego opancerzenia, można na niego przerobić praktycznie dowolny pojazd dowolnej marki.
– Dzięki dodatkowej ofercie spodziewamy się wzrostu sprzedaży o ok. 20 proc. – uważa Grzegorz Szczypior, generalny menedżer Infiniti, która ma od niedawna w swojej ofercie bankowozy typu C.
– Odliczanie pełnego VAT od bankowozów to świeży temat – zauważa Rafał Poradka, dyrektor wykonawczy Związku Dealerów Samochodów. Nie wyklucza jednak, że jeśli klienci będą o nie pytać, to pojawią się u większości dilerów.
Każdy z modeli auta może zostać zabudowany tak, aby spełniał warunki i wymagania techniczne przewidziane dla pojazdu specjalnego – bankowóz typu C. Koszt modyfikacji może wynieść do kilku tysięcy złotych. Czy będzie to nowy sposób na "optymalizację podatkową"? Pokusa jest duża. Kupując bankowóz o wartości 100 tys. zł, podatnik otrzyma pełne odliczenie VAT 23 tys. zł. Jeśli firma w roku wyda na paliwo do niego 25 tys. zł, przy pełnym odliczeniu VAT, odzyska ponad 4,5 tys. zł. Jakub Faryś i eksperci podatkowi ostrzegają, że ostatecznie o zakresie prawa do odliczenia przy bankowozie przesądzi to, jak podatnik go wykorzysta?
Opinia:
Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy administracji podatkowej MF
Pojazd przeznaczony do transportu wartości pieniężnych, czyli bankowóz, musi spełniać wymagania techniczne określone w odrębnych przepisach. Co do zasady, aby podatnik mógł odliczyć podatek naliczony przy jego nabyciu, pojazd ten powinien służyć jego działalności. Obecnie nie ma poważnego ryzyka, że bankowozy będą nowym patentem na pełne odliczenie VAT tak jak kiedyś samochody z kratką. MF przyjrzy się jednak tej kwestii i jeśli wystąpią nieprawidłowości, podejmie działania pozwalające na ich wyeliminowanie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA