fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Z Tobą i bez Ciebie: dokument

PAT
Historia szczęśliwej rodziny, ale bez happy endu. Film, którego długo nie można zapomnieć
Zaczyna się pięknie: Maryse i Samuel, małżeństwo Kanadyjczyków z 18-letnim stażem i trójką dzieci w wielu szkolnym, wyrusza w podróż życia – roczną wyprawę dookoła świata. Planują ją starannie; trasa wiedzie z rodzinnego Montrealu poprzez Meksyk, Gwatemalę, Honduras, Nową Zelandię, Australię, Wietnam, Indie po Europę. Bajkowe pejzaże, ludzie innych kultur, a przede wszystkim spokój, brak pośpiechu mają naładować baterie życiowe. Maryse i Samuel pracują w mediach, oboje chcą na pewien czas zrezygnować z wyścigu szczurów, cieszyć się dziećmi, spędzanym z nimi czasem. Samuel, dziennikarz, niedawno miał problemy z pracą i przeszedł tzw. syndrom wypalenia zawodowego.
– Wszyscy ludzie mają identyczne cele: rozwój, szczęście, porozumienie z innymi, musimy o tym pamiętać, bo obraz pokazywany w mediach jest przerażający – mówi Samuel. Zabierają więc tylko plecaki i kamerę, która ma rejestrować ten wyjątkowy czas. I jest pięknie. Wylegiwanie się na piaszczystych plażach, odpoczynek w hamakach, jedzenie z miejscowymi dziwacznych potraw... Bawią się i nudzą. Nawet gdy gubią sporo pieniędzy czy psuje im się samochód – nie pogarsza im to zbytnio nastrojów.
– Wolność, na którą sobie pozwoliliśmy, uzależnia – zauważa Samuel któregoś razu. Im dłużej trwa podróż, tym częściej odczuwa niepokój. Powrót do domu jest powrotem do starych problemów... Jak były one wielkie, okazuje się dopiero, gdy kilka miesięcy później Samuel popełnia samobójstwo. – Miałeś wszystko: żonę i troje dzieci, mnóstwo przyjaciół, piękne życie – mówi Maryse na cmentarzu. – Odebrałeś życie nie tylko sobie, mnie je też odebrałeś. Kochałeś życie i nikt mnie nie przekona, że było inaczej. Nie wiedziała jednak, że dziesięć lat wcześniej jej mąż leczył się na depresję, dowiaduje się o tym dopiero od jego terapeuty, który nie ma wątpliwości, że jego pacjent nie czuł się szczęśliwy. Nie wiedział o tym także jego przyjaciel, który wspomina, że „dwa dni przed śmiercią Samuel łkał, był jak szczur w labiryncie". Mimo rozpaczy po tragicznym odejściu ojca dzieci nie mają do niego pretensji. – Nie był sobą, kiedy postanowił odebrać sobie życie – mówią zgodnie. Maryse, która postarzała się o 20 lat, ciągle próbuje zrozumieć decyzję męża. To zadanie na wiele lat. Z tobą i bez ciebie 23.30 | TVP 1 | NIEDZIELA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA