fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Saabowi znów grozi bankructwo

Bloomberg
Właściciel Saaba odrzucił ofertę przejęcia go od dwóch firm z Chin, a administrator zapowiedział wystąpienie do sądu o cofnięcie ochrony, firmie grozi więc znów bankructwo
Prezes Swedish Automobile, właściciela Saaba, Victor Muller wyjaśnił, że nie mógł zgodzić się na ofertę Zhenjiang Youngman Lotus Automobile i Pandga Automobile, bo doprowadziłaby do dowolnej zmiany klauzuli  o kontroli  firmy, co ostatecznie mogłoby oznaczać koniec  Saaba.
Muller nie chciał ujawnić  wartości  oferty. Powiedział  jedynie,  ze jeśli obie  firmy chińskie są nadal zainteresowane Saabem, to  powinny  trzymać  się  warunków  umowy podpisanej w  ipcu, która przewidywała przejęcie  przez nie  łącznie  53,9 proc. udziałów w  Swedish Automobile, notowanej  w Amsterdamie. Z kolei  administrator Guy Lofalk, mianowany  przez  sąd rejonowy w Vaenersborg do nadzorowania 3-miesięcznego  okresu restrukturyzacji pod ochrona  przed wierzycielami, poinformował  Saaba, że zamierza wystąpić do sądu o zakończenie  tego okresu. Nie podał  żadnych wyjaśnień, ale jego zamiar wskazuje, że nie wierzy w  powodzenie  tej restrukturyzacji.
Jeśli sąd zgodzi  się na jego  wniosek, to nabiorą mocy prawnej tysiące wniosków pracowników należących do związków  zawodowych  i dostawców  Saaba o ogłoszenie  jego bankructwa.  Saab będzie jednak kwestionować  je i występować o kontynuowanie  dobrowolnego  procesu  reorganizacji -  oświadczyła firma matka Te wydarzenia  nie  zniechęciły miłośnika wyścigów samochodowych  Alexa Mascioli, który oświadczył  agencji   Reutera, że jego fundusz  inwestycyjny  North  Street Capital  LP naciska na zawarcie  z Saabem umowy  za 70 mln dolarów, co pozwoli mu nadal istnieć. Prezes  Muller spodziewa się,  ze sąd  zajmie się  wnioskiem administratora w przyszłym tygodniu.  Nie sądzi  jednak, by szwedzki  rząd był zainteresowany  przejęciem Saaba. Władze w Sztokholmie wielokrotnie  podkreślały, że to nie  jest  ich problem.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA