fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowski biret idzie w odstawkę

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Od 20 października w stroju urzędowym sędziego nie ma już biretu

Od 20 października sędzia bez biretu...

Stało się tak za sprawą rozporządzenia z ministra sprawiedliwości z 14 października 2011 r.  (DzU nr 225, poz. 1354), które na nowo określiło strój urzędowy sędziów. Togi i łańcuch pozostają bez zmian, ale sędzia został pozbawiony nakrycia głowy w postaci biretu.
Konieczność wydania nowego rozporządzenia podyktowana została tym, że poprzednie wydane w tej sprawie, przestało obowiązywać 12 października w związku z art. 25 pkt 1 ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy — Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 203, poz. 1192).

między 12 a 20 października sędzia bez biretu, togi i łańcucha....

Nowela ustawy o ustroju sądów powszechnych zmieniła m.in. brzmienie ustępu 1 artykułu 84, który określa urzędowy strój sędziego. Po zmianie, która weszła w życie 12 października - atrybutem sędziego pozostała jedynie toga i łańcuch. Rozporządzenie z 2007 r. (DzU nr 172, poz. 1213) przestało obowiązywać jako sprzeczne z aktem wyższego rzędu - czyli ustawą.
W nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych zabrakło bowiem przepisu, który zachowywałby moc prawną wydanego na podstawie ust. 2 art. 84 ww. ustawy rozporządzenia w zakresie niesprzecznym ze zmieniającymi się przepisami...
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA