fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Ranking funduszy inwestycyjnych. Ocena TFI

Rzeczpospolita
Union Investment, Aviva Investment, i Idea to najlepsze działające na naszym rynku towarzystwa funduszy inwestycyjnych - wynika z corocznego rankingu przygotowanego przez Rzeczpospolitej i firmy Analizy Online
W gąszczu produktów oferowanych przez Towarzystwa Funduszy inwestycyjnych trudno się połapać. Na rynku dostępnych jest kilkaset typów jednostek oferujących coraz więcej możliwości inwestycyjnych. Ważne jest jednak by powierzyć pieniądze sprawdzonym i stabilnym TFI. Dlatego też by pomóc w decyzji potencjalnym inwestorom "Rzeczpospolita" oraz  firma Analizy Online przygotowała kolejny ósmy już ranking towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz zarządzanych przez nie funduszy. Podobnie jak w poprzednich latach w ocenie TFI oceniliśmy nie tylko wyniki inwestycyjne i stopień ryzyka ponoszonego przez dany fundusz ale także rotację zarządzających. Ten ostatni czynnik naszym zdaniem jest niezmiernie istotny, zwłaszcza gdy mówimy o inwestowaniu w długim okresie, a taki charakter ma nasz ranking. Jak co roku oceniliśmy też  politykę informacyjną funduszy. Pod tym względem od dwóch lat widać wyraźną poprawę jakościową większości TFI.
W tegorocznej edycji palmę z ubiegłego roku pierwszeństwa utrzymał UninInvestment, który wyprzedził Aviva Investors TFI o prawie 7 proc. Oba fundusze od lat wypracowują dla swoich klientów ponadprzeciętne wyniki praktycznie we wszystkich grupach. W obu przypadkach mamy też do czynienia ze stabilnymi zespołami zarządzających, co z pewnością ma pozytywny wpływ na jakość i efektywność zarządzania. Można śmiało powiedzieć, że zarówno Aviva Investors TFI jaki i UninInvestment należą do ścisłej czołówki funduszy w Polsce. Potwierdza to także ich stan posiadania. Zwłaszcza Avivy, która z dwunastego pod względem aktywów (funduszy kapitałowych) w 2006 roku TFI dziś jest drugą siłą w Polsce. UnionInvestment awansował pod tym względem o dwie pozycje na piąte miejsce wyprzedzając w tym roku  Arka BZ WBK TFI. Ten ostatni stracił też miejsce na naszym podium z którego nie spadał od 2007 roku. Pogarszające się wyniki inwestycyjne, exodus zarządzających jaki miał miejsce w ostatnich latach, sprawiły, że Arak TFI straciła swoją pozycję na rzecz Idea TFI. Tym samym po roku przerwy Idea TFI powróciła na trzecie  miejsce awansuj na nie z piątego. To TFI zawdzięcza swoją wysoką pozycję głównie bardzo wysokiej na tle konkurencji efektywności zarządzania swoimi funduszami. W ciągu tych pięciu lat IDE TFI pod względem zgromadzonych aktywów  awansowała do grona rynkowych średniaków. Obecnie przed rynkiem TFI stoją wciąż te same zadania. Jak przyciągnąć nowych klientów, a może raczej zatrzymać tych których już mają. W jaki sposób odbudować ich zaufanie utracone po krachu z końcówki roku 2007 i roku 2008. Rozwiązanie wydaje się być proste. Należy poprawić jakość zarządzania. Wielu funduszom się to udaje, ale zdecydowana większość nie ma się niestety czym pochwalić. Niestety na razie na poprawę się nie zanosi. Polacy o wiele chętniej zakładają lokaty bankowe niż inwestują w fundusze. Dość powiedzieć, że według stanu na koniec września poziom depozytów zwiększył się o prawie 8 mld zł. do 453,2 mld zł. Gross tych pieniędzy to środki wycofane właśnie z TFI.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA