fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Siwiec: 1 proc. na Kościół? To hipokryzja

Marek Siwiec, SLD
Fotorzepa, pn Piotr Nowak
Jeśli wejdzie w życie pomysł KEP o przekazywaniu 1 proc. podatku na wybrany kościół lub grupę wyznaniową, budżet kościoła katolickiego wzrośnie o około 600 mln zł
To kilkakrotnie więcej niż wynosi Fundusz Kościelny, który szacuje się w granicach 80-100 mln zł rocznie.
Goście Moniki Olejnik w programie "7 Dzień Tygodnia" skomentowali pomysł przedstawiony przez Konferencję Episkopatu Polski: Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta:
Ja jestem zdziwiony, bo myślałem, że Fundusz Kościelny został ustanowiony w zlych czasach PRL jako rekompensata za odebrane mienie. Myślałem, że skoro kościół odzyskuje mienie, to ten Fundusz powinien zostać zlikwidowany. Teraz słyszę, że ma zostać zastąpiony czymś znacznie obszerniejszym i pochodzącym z budżetu państwa, bo to nie jest dobrowolna ofiara, a uszczuplenie dochodów państwa. Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota: Ruch Palikota przez całą kampanię wyborczą głosił taki projekt, aby 2,5% podatku na cele kultu religijnego, organizacji pożytku publicznego i partie polityczne, z założeniem, że te trzy grupy instytucji nie korzystają z pieniędzy budżetowych. Natomiast projekt biskupów tego nie zakłada, zakłada likwidację Funduszu, który kosztuje około 100mln, i wpływ z tego podatku ok. 400mln.  Jak łatwo policzyć, kościół byłby 300 mln do przodu, a nie chodzi o to, żeby kościołowi dokładać. (...) Pomysł odpisu od podatku jest bardzo dobrym pomysłem, ale pod warunkiem, że kościół nie będzie sięgać do kieszeni podatnika w żaden inny sposób - wycofanie religii ze szkoły, wycofanie jakichkolwiek dotacji na działalność kościelną, wtedy odpis od podatku. Marek Siwiec: To jest propozycja taka - oddamy wam 90, a zabierzemy 600 milionów. To jest wyjątkowa hipokryzja, to co zaproponował Kościół. Ja rozumiem, żeby oni zaproponowali to, co jest w Niemczech, a czego oni się boją jak ognia, mianowicie żeby się wierni dodatkowo opodatkowali na kościół, w minimalnej kwocie. A nie sięgać do wspólnej kasy, tylko inaczej. Adam Szejnfeld: Ja wolę, jeśli jest dyskusja tego typu, niż awanturnictwo tego typu, czy wieszać kościół w nocy, czy zdejmować go w dzień. Trudno się odnieść do propozycji Episkopatu, bo w czasach niepewności finansowej każdy ubytek w kasie państwa musi być bardzo rozważnie podnoszony. W zeszłej kadencji konsultowałem pomysł zwiększenia 1% odpisu i to nie znalazło akceptacji właśnie z powodu zmniejszenia wpływów do budżetu. Nie ulega żadnej wątpliwości, że to uszczupli budżet.
Źródło: Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA