fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Prezydent wystąpi w Sejmie

Prezydent Bronisław Komorowski
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Bronisław Komorowski zakończył spotkania z liderami partii i zapowiedział, że najpewniej na pierwszym posiedzeniu Sejmu powierzy misję tworzenia rządu Donaldowi Tuskowi
W piątek odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu powyborczych konsultacji prezydenta z szefami ugrupowań, które znalazły się w nowym parlamencie. Komorowski gościł Grzegorza Napieralskiego.
Lider SLD po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego mówił, że to była „merytoryczna, dobra rozmowa". Zadeklarował, że jego partia nie będzie się bała  współpracować z rządem w ważnych dla Polaków sprawach. Prezydent pytany, czy widzi możliwość koalicji PO – PSL – SLD, odparł: – Ja nie konstruuję koalicji, konstruuje ją premier Donald Tusk, ja oczekuję na efekty tej konstrukcji i spodziewam się, że będą dobre.
Komorowski zapowiedział, że 8 listopada zwoła zarówno posiedzenie Sejmu (VII kadencji), jak i Senatu (VIII). Wtedy zostanie zgłoszona dymisja rządu. Dotychczasowa Rada Ministrów będzie pełnić obowiązki do momentu wyłonienia nowego gabinetu. – Tego samego dnia przewiduję powierzenie misji formowania nowego rządu Donaldowi Tuskowi, obecnemu premierowi – oświadczył prezydent. Zadeklarował też, że tego dnia zabierze głos w Sejmie. – Będę chciał ósmego listopada mieć także własne wystąpienie, w którym oprócz wszystkich formuł grzecznościowych, gratulacyjnych, życzeń na przyszłość przedstawię w krótkim opisie moją własną opinię na temat tego, przed jakimi najważniejszymi zadaniami staje Polska i nowy rząd – podkreślił Komorowski. Komorowski chce zaznaczyć swą obecność w polityce - dr Bartłomiej Biskup politolog z UW Premier zapewnia, że będzie „wdzięcznym słuchaczem" wystąpienia Bronisława Komorowskiego. – Każda dobra rada, nacechowana wyłącznie dobrą wolą, a jak wiecie, tak jest w przypadku Polski, może mi tylko pomóc – skomentował Tusk zamiary głowy państwa. – To nic niezwykłego, że prezydent chce wystąpić. Głowa państwa zawsze może zabrać głos w parlamencie, bo ma do tego prawo – twierdzi dr Bartłomiej Biskup, politolog z UW. – Teraz szczególnie Bronisław Komorowski troszkę chce podkreślić swoją obecność, bo został wyrugowany z procedury konstytucyjnej powoływania rządu przez premiera, który wyszedł przed szereg, zapowiadając, jaki będzie nowy rząd, choć jeszcze nie dostał misji tworzenia go. Marszałkiem seniorem otwierającym 8 listopada posiedzenie Senatu będzie senator Kazimierz Kutz (niezrzeszony). Jeszcze nie wiadomo, kto będzie pełnił tę funkcję w Sejmie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA