fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Co z Dexia Kommunalkredit Bank Polska?

AFP
W związku z podziałem grupy Dexia, polski bank Dexia Kommunalkredit czeka na instrukcje z Austrii i Francji
- Spodziewam się, że zapadną decyzje co do funkcjonowania Dexia Kommunalkredit Bank Polska w strukturach Dexia - powiedział Marek Kempny, prezes banku w Polsce.
Przed dwoma dniami, i na trzy miesiące po zaliczeniu sterss testów, poinformowano, że francusko-belgijski bank Dexia zostanie podzielony, bo jest zagrożony bankructwem z powodu kryzysu w strefie euro.  Premier Belgii Yves Leterme powiedział, że belgijskie państwo przejmie 100 proc. udziałów belgijskiej części banku.
Bruksela ma zapłacić za przejęcie Dexia Banque Belgique 4 miliardy euro. Prócz Dexia Bank Belgium głównymi jednostkami grupy są  Dexia Crédit Local (Francja) oraz Dexia Banque Internationale à Luxembourg (Luksemburg).
Wczoraj spekulowano, że na sprzedaż może być też turecki Denzobak podlegający pod  Dexia Banque Internationale à Luxembourg.
Co z polskim bankiem Dexia Kommunalkredit, spółką należącej w całości do Dexia Kommunalkredit Bank AG z siedzibą w Wiedniu i pośrednio do Dexia Crédit Local? W Polsce bank ten prowadzi działalność ukierunkowaną na obsługę podmiotów sektora publicznego.
- Już od czasu kryzysu w roku 2008 Dexia Kommunalkredit jest w sytuacji zwanej "run off", co oznacza, że bank nie prowadzi już sprzedaży usług i produktów finansowych. Działalność operacyjna koncentruje się na administrowaniu istniejącym portfelem aktywów - mówi Marek Kempny, prezes Dexia Kommunalkredit. - Bank posiada relatywnie wysokie fundusze własne, a współczynnik wypłacalności wynosi ponad 50 procent. Aktywa tego banku zmniejszają się  w następstwie spłat kredytów i wykupu obligacji. Spodziewam się, że decyzje co do funkcjonowania i roli Dexia Kommunalkredit Bank Polska w strukturach Dexia Credit Local zapadną po zakończeniu trwających obecnie zmian własnościowych w Grupie Dexia - dodaje.
Kapitał akcyjny Dexia Kommunalkredit Bank Polska  wynosi dziś 104 mln zł. Bank ten wraz z Dexia Kommunalkredit Bank AG uczestniczył w kraju w wielu transakcjach finansowania samorządów lokalnych, podmiotów zależnych od samorządów oraz projektów infrastrukturalnych. Rząd Polski powierzył bankom Dexia Kommunalkredit Bank oi Dexia Capital Markets rolę agentów pierwszej w Europie Środkowej i Wschodniej emisji 50-letnich obligacji skarbowych denominowanych w euro.  Transakcja o wartości 500 mln euro była zorganizowana w roku 2005 jako niepubliczna emisja na międzynarodowych rynkach finansowych..
Cała grupa Dexia jako europejska grupa kapitałowa koncentrowała się na obsłudze klientów indywidualnych (w Europie, głównie w Belgii, Luksemburgu i Turcji), podmiotów sektora publicznego (Public and Wholesale Banking), oraz na obsłudze klientów instytucjonalnych i indywidualnych w zakresie zarządzania aktywami (główne centra zarządzania zlokalizowane są w Brukseli, Paryżu, Luksemburgu i Sydney).
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA