fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polska jest dużym producentem piwa

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Nasze browary warzą niemal co 10 litr piwa wyprodukowany w Unii Europejskiej. Daje nam to trzecie miejsce w Europie
Niespełna 383 mln hektolitrów wyprodukowały firmy piwowarskie w UE w 2010 r. – wynika z najnowszego raportu firmy Ernst&Young dla Brewers of Europe, organizacji zrzeszającej europejskie browary. W Polsce produkcja piwa wyniosła w tym czasie 36,6 mln hl, co daje nam trzecią pozycję. Więcej piwa niż my wytworzyły jedynie Niemcy (95,6 mln hl) oraz Wielka Brytania (prawie 45 mln  hl).
Za granicę wyeksportowaliśmy zaledwie ok.1,9 mln hl. Łączna konsumpcja w kraju, wraz z produktami z importu, wyniosła nieco ponad 34,5 mln hl. Daje nam to, według wyliczeń Ernst&Young, czwarte miejsce w Unii pod względem wielkości spożycia piwa. Wyprzedzają nas Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. Tak wysoka lokata to efekt szybkiego wzrostu konsumpcji, który wyhamował wyraźnie dopiero dwa lata temu. Ernst&Young podaje, że w 2009 r. sprzedaż piwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła 85 l, wobec 94 l w 2008 r.

Koniec złotej ery?

- Nie ma obecnie przesłanek do znacznego ożywienia na polskim rynku piwa - uważa Jacek Pastuszka, prezes Carlsberg Polska, prezes trzeciego gracza na polskim rynku piwa. Z danych GUS wynika, że od stycznia do końca sierpnia 2011 r. Polacy kupili o niecałe 3 proc. piwa więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wzrost byłby większy, gdyby nie słaba sprzedaż w lipcu będącego jednym z najważniejszych miesięcy dla branży. Stagnacja na rynku piwa nie jest jedynie polskim problemem. Z raportu Ernst&Young wynika, że w latach 2008 - 2010 produkcja piwa spadła o 6 proc., a jego konsumpcja o 8 proc. Na osłabienie kondycji branży w Europie wpływ miał nie tylko nasycenie popytu na części rynków, ale także spowolnienie gospodarcze oraz -  tak, jak np. w Polsce – wzrost podatku akcyzowego.

Budżet też traci

Trudna sytuacja branży przełożyła się na spadek zatrudnienia , także w sektorach z nią powiązanych. W Europie w 2010 r. było one o 12 proc. niższe niż w 2008 r. W Polsce spadek jest jeszcze większy: o prawie 34 proc., do 137,7 tys. osób. Kłopoty na rynku piwa odczuły także rządy. Łącznie w 2010 r. budżetów unijnych, m.in. w postaci podatków trafiło ok. 50,6 mld euro, o 6 proc. mniej niż dwa lata wcześniej. W Polsce wpływy spadły o ok. 28 proc., do 2 mld euro.  
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA