fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Szafy wnękowe z 23-proc. VAT

www.sxc.hu
- Nasza spółka zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem szaf wnękowych i zabudowy kuchennej. Są to meble montowane na stałe w domach i mieszkaniach. Z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. wynika, że wykonujemy roboty instalacyjne stolarki budowlanej. Jeśli więc mieszkanie ma powierzchnię nie większą niż 150 mkw. lub dom nie jest większy niż 300 mkw., na całość wystawiamy faktury z 8-proc. VAT. Czy postępujemy prawidłowo?
Zdaniem fiskusa opisane usługi należy opodatkować 23-proc. stawką VAT. Organy podatkowe uważają bowiem, że nie jest to ani remont, ani modernizacja mieszkania lub domu. Jednocześnie od 1 stycznia tego roku uchylony został art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, który mówił, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej co do zasady są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji. Jednocześnie wprowadzono do ustawy o VAT art. 5a.
Wynika z niego, że towary lub usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne. W przypadku usług opisanych w pytaniu tak nie jest. Nawet uzyskanie klasyfikacji wydanej przez GUS nie pomoże więc podatnikowi. Takie są wnioski z licznych interpretacji indywidualnych. Najnowsze z nich to pisma Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 sierpnia 2011 (ITPP1/443-727/11/BJ) oraz Izby Skarbowej w Łodzi z 30 sierpnia 2011 (IPTPP2/443-218/11-2/JS). Argumentacja jest bardzo podobna. Uznano w nich, że art. 41 ust. 12 ustawy o VAT nie obejmuje usługi polegającej na wykonaniu i montażu szaf wnękowych. Przepis ten mówi, że preferencyjną stawkę stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W uzasadnieniu wskazano jedynie, że obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy i powinny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę. To oznacza, że nie wszystkie usługi montażu różnych towarów są objęte 8-proc. VAT.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA