fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Kluczowa dla GPW będzie konferencja po decyzji RPP

Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej dot. stóp procentowych nie powinna przynieść zaskoczenia. Istotne będą słowa prezesa banku centralnego na konferencji po posiedzeniu
Sesja w USA zakończyła się dużymi wzrostami głównych indeksów. Dow Jones zyskał około 1,4 proc., S&P500 wzrósł o ponad 2,2 proc., a indeks technologiczny zwyżkował o prawie 3 proc. Sesja przebiegała spokojnie aż do godziny 21 czasu polskiego. Zaskakująca była końcówka handlu, kiedy kupujący ruszyli w pośpiechu na zakupy, a indeksy zamknęły się w pobliżu sesyjnych maksimów.
Notowania na giełdach azjatyckich wypadły słabo. Japoński Nikkei 225 stracił 0,8 proc. To kolejna sesja bez udziału parkietu w Chinach, który jest zamknięty do końca tygodnia przy okazji tamtejszego święta. Dzisiaj nie pracuje również parkiet w Hong Kongu. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy rozpoczęły sesję od symbolicznych spadków oscylujących wokół 0,2 proc.
Środowe kalendarium makroekonomiczne otwiera o godz. 9:55 odczyt indeksu PMI usług w Niemczech za wrzesień, a pięć minut później odczyt tego indeksu w eurolandzie. Są to odczyty finalne PMI usług, w pierwszym przypadku odczyt wstępny wyniósł 50,3, a w drugim 49,1. O godzinie 11:00 inwestorzy poznają sprzedaż detaliczną eurolandu za sierpień. Oczekiwania zakładają spadek o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca i 0,7 proc. rok do roku. Ostatnio sprzedaż wzrosła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca i spadła o 0,3 proc. rok do roku po rewizji. Kolejny punktem kalendarium gospodarczego będzie liczba wniosków o kredyt hipoteczny USA publikowana o godz. 13:00. Ostatnio liczba ta wzrosła o 9,3 proc. Pół godziny później zostanie opublikowany raport Challengera w USA za wrzesień, a o godzinie 14:15 raport ADP o zatrudnieniu także za wrzesień. Kalendarium zamknie odczyt indeksu ISM dla branż pozaprzemysłowych w USA za wrzesień, który zostanie opublikowany o godz. 16:00. Prognozy zakładają spadek indeksu do 52,8 z ostatniego wskazania 53,3. W centrum uwagi krajowych inwestorów i spekulantów grających na rynku walutowych będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca głównej stopy procentowej. Jednak większość ekonomistów spodziewa się utrzymania stopy referencyjnej na dotychczasowym poziomie 4,5 proc., dlatego kluczowa będzie konferencja Rady po posiedzeniu, kiedy to mogą paść kluczowe słowa dotyczące planów banku centralnego w kwestii stóp i rynku walutowego na najbliższe tygodnie i miesiące. Kontrakty terminowe na WIG20 wystartowały 19 pkt. powyżej ostatniego zamknięcia, co oznaczało wzrost o 0,9 proc.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA