fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rpkom

Rynek telekomunikacyjny będzie rósł wolniej niż PKB

ROL
- Polski rynek TMT, obejmujący usługi operatorów telekomunikacyjnych, płatną telewizję, usługi informatyczne oraz rynek gier komputerowych w 2010 r. miał wartość 74,9 mld zł i odpowiadał za 5 proc. naszego PKB - szacuje firma analityczna Audytel w najnowszym raporcie.
- To ciągle mało w porównaniu do gospodarek zachodnich - mówi Grzegorz Bernatek, współautor zaprezentowanej wczoraj publikacji.
Mimo widocznej różnicy między Polską a Europą Zachodnią, Audytel zweryfikował swoje wcześniejsze prognozy dla polskiej branży telekomunikacyjnej, ale w dół. Obecnie są ostrożniejsze niż w grudniu ub.r. i dużo bardziej konserwatywne niż kilka lat temu, a wtedy analizy nie obejmowały jeszcze płatnej telewizji.
Pod koniec ubiegłego roku Audytel prognozował, że w 2015 r. przychody operatorów z usług: transmisji danych, telefonii stacjonarnej i komórkowej, dostępu do internetu i płatnej telewizji sięgną 52 mld zł. Najnowsze szacunki mówią, że będzie to nieco ponad 50 mld zł.
Entuzjazm ostudziły rosnące nasycenie rynku, topniejąca w oczach telefonia stacjonarna, wypierana przez komórkową (od 2003 r. malała co roku o 8 proc., a teraz kurczy się coraz szybciej) oraz cięcia stawek hurtowych w rozliczeniach sieci mobilnych.
Zgodnie z najnowszą analizą Audytela, wartość rynku telekomunikacyjnego, rozumianego jako suma przychodów operatorów z usług telekomunikacyjnych i płatnej telewizji , odpowiadała za gros rynku TMT i wyniosła 45,85 mld zł. W tym roku - prognozuje Audytel - ma on urosnąć do 46,9 mld zł.
- W konserwatywnym scenariuszu zakładamy, że w latach 2011-2016 średnio co roku rynek będzie rósł o 1,7 proc., wolniej niż PKB - komentował Grzegorz Bernatek. Przyznał jednak, że prognoza ta nie uwzględnia inflacji, co oznacza, że mimo nominalnego wzrostu, w rzeczywistości rynek będzie się kurczył.
Analitycy wskazywali, że sytuacja w branży i tak wygląda lepiej niż się spodziewali. - Patrząc na wyniki największych operatorów za ostatnie 2-3 lata oraz obserwując konsolidację branży mieliśmy obawy, czy rynek nie spadnie. Okazuje się jednak, że nie doceniliśmy mniejszych operatorów, którzy rozpychają się na rynku - mówił Tomasz Kulisiewicz, specjalista z Audytela.
Jego zdaniem, to się szybko nie zmieni. - Chmura lokalnych małych dostawców będzie pozostawała poza trendem konsolidacyjnym - uważa.
Z prognozami Audytela zgadzają się analizy wewnętrzne Telekomunikacji Polskiej, która jak mówił prezes Maciej Witucki na antenie TVN CNBC, nie spodziewa się wzrostu rynku w 2012 r. Podobnie ma być w tym roku.
Źródło: rpkom.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA